Sea Braker - nowy system bojowy Rafael Advanced Systems. Il: Rafael

Izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems Ltd. przedstawia Sea Breaker – autonomiczny, precyzyjnie naprowadzany pocisk rakietowy dalekiego zasięgu piątej generacji, który umożliwia wykonanie ataku  przeciwko różnorodnym celom morskim i lądowym.

Sea Breaker to mnożnik sił morskich i jednostek artylerii, zaprojektowany, aby sprostać wyzwaniom współczesnej areny wojny, wykorzystujący dziedzictwo Rafaela w zakresie wysokiej klasy precyzyjnego uzbrojenia kierowanego.

Sea Breaker zapewnia chirurgiczne, precyzyjne uderzenia spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika z odległości do 300 km. Pocisk posiada zaawansowaną głowicę naprowadzającą ze zobrazowaniem w podczerwieni (IIR), idealną do zwalczania celów morskich i lądowych, stacjonarnych lub ruchomych, w zaawansowanych środowiskach antydostępowych (A2/AD) oraz na wodach przybrzeżnych lub śródlądowych, w tym archipelagach, jak również w przypadku starć, w których pociski rakietowe poprzedniej generacji naprowadzane radiolokacyjnie nie są skuteczne.

Sea Breaker może być wystrzeliwany z jednostek pływających różnej wielkości, od szybkich kutrów rakietowych po korwety i fregaty. Wersja lądowa jest centralną częścią systemu obrony wybrzeża, opartego na wysoce mobilnych wyrzutniach SPYDER firmy Rafael. Architektura baterii umożliwia wystrzeliwanie pocisków z wyrzutni operujących samodzielnie lub działanie jako rozwiązanie zintegrowane, z jednostką dowodzenia i kierowania (CCU) i różnymi czujnikami, w zależności od wymagań klienta.

Sea Breaker, wykorzystujący sztuczną inteligencję, realizuje głębokie uczenie i dopasowywanie scen oparte na dużych zbiorach danych – unikatową, sprawdzoną w walce technologię Rafaela, umożliwiającą automatyczną lokalizację celów (ATA) i automatyczne rozpoznawanie celów (ATR). System ma całkowitą zdolność operacyjną na arenach bez dostępu do sygnału GNSS (układów nawigacji satelitarnej), w każdych warunkach pogodowych. Pocisk jest odporny na działanie środków przeciwdziałania radioelektronicznego (ECM) i zakłócanie. Profil misji Sea Breakera umożliwia lot nad powierzchnią morza i lot profilowy na małej wysokości nad ziemią.

Latający z dużymi prędkościami poddźwiękowymi, Sea Breaker ma możliwość wielokierunkowego, zsynchronizowanego ataku z całej sfery, opartego na predefiniowanych planach ataku, zgodnie z punktami nawigacyjnymi, azymutem, kątem trafienia i wyborem punktu celowania, zapewniając wysokie prawdopodobieństwo powodzenia misji dzięki penetrującej głowicy odłamkowej o masie 113 kg, dzięki czemu pojedyncze trafienie jest wystarczająco skuteczne, aby zneutralizować okręt wielkości fregaty.

Łącze informacyjne pocisku umożliwia operatorowi podejmowanie decyzji i aktualizację danych taktycznych w czasie rzeczywistym. Pocisk posiada również możliwość przerwania lotu w dowolnym czasie i można za jego pomocą przeprowadzić ocenę strat i zniszczeń bojowych (BDA).

Źródło: Rafael Advanced Defense Systems.