Koncern obronny Saab poinformował, że otrzymał zamówienie na dostawę systemu Sea Giraffe Multi Mode Radar (MMR). I choć bezpośrednim zamawiającym jest ponownie amerykańska marynarka wojenna US Navy, tym razem szwedzki system zostanie zamontowany na okręcie patrolowym US Coast Guard.

Saab podał w komunikacie, że strona amerykańska zdecydowała się na skorzystania z prawa opcji zapisanego w kontrakcie podpisanym w 2017 r. Umowa sprzed dwóch lat obejmuje produkcję, przetestowanie oraz dostawę radarów morskich Sea Giraffe przeznaczonych do instalacji na przybrzeżnych okrętach patrolowych typu Heritage.

To jednostki nowego typu i jeszcze żadna z nich nie weszła do służby w amerykańskiej Straży Wybrzeża. Obecnie prototypowy okręt buduje Eastern Shipbuilding Group na Florydzie. Kontrakt na produkcję pierwszego okrętu typu Heritage (o wartości ponad 110 mln dolarów) stoczniowa grupa podpisała we wrześniu 2016 r. Ma on zostać dostarczony US Coast Guard w roku fiskalnym 2021. W sumie jednak amerykańska Straż Wybrzeża chce kupić 25 takich okrętów. Cały program, obejmujący budowę platform oraz zakup wyposażenia, wyceniany jest nawet na 10,5 mld dolarów.

Anders Carp, starszy wiceprezes Saaba i szefa działu biznesowego Surveillance, mówi, że amerykański sukces szwedzkiej grupy obronnej opiera się przede wszystkim na radarze Sea Giraffe oraz zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów w USA. W komunikacie Saaba czytamy, że firma wciąż rozwija możliwości radaru Sea Giraffe AMB, żeby sprostać wymaganiom operacyjnym Amerykanów. Poprzednie zamówienie radarów z tej rodziny Amerykanie złożyli w kwietniu br.

Saab w zasadzie może już czuć się pewnie na trudnym rynku amerykańskim. W sumie radary Saaba zostały wybrane jako sprzęt rozpoznawczy dla sześciu typów amerykańskich okrętów. Są to fregaty Littoral Combat Ship (LCS) typu Independence, lotniskowce typu Nimitz, okręty desantowe typów Wasp i America, okręt USNS Hershel „Woody” Williams (pływająca beza ekspedycyjna) oraz właśnie okręty patrolowe typu Heritage. Na rynek amerykański Saab wszedł 13 lat temu: w 2006 r. radar Sea Giraffe AMB został wybrany dla fregat LCS typu Independence, które już są eksploatowane przez US Navy.

Radary morskie z rodziny Sea Giraffe kupiło 30 państw świata, co oznacza, że stanowią one już globalny hit eksportowy. Radary te są wykorzystywane także obecne na okrętach rakietowych typu Orkan, służących w Marynarce Wojennej RP.

Źródło: Info Naval / Saab / ©℗ Wszystkie prawa zastrzeżone