Podpis: Info Naval

Rosyjska firma ZALA Aero Company (należąca do grupy kapitałowej Kałasznikow, kontrolowanego z kolei przez państwowy holding technologiczno-zbrojeniowy Rostiech) podczas forum wojskowo-technicznego Armija 2021 ujawniła, że prowadzi prace związane z opracowaniem i wdrożeniem do produkcji nowego typu amunicji krążącej KUB-UAV.

Firma ujawniła, że nowy typ uzbrojenia będzie mógł być przenoszony przez łodzie desantu oraz jednostki specjalnego przeznaczenia. Można przypuszczać, że amunicja krążąca KUB-UAV projektowana jest z myślą przede wszystkim o operacjach specjalnych i misjach sabotażowych.

Według ujawnionych informacji, bezzałogowiec będzie miał 1,21 m długości i 0,95 m rozpiętości skrzydeł. Pomimo niewielkich rozmiarów będzie on mógł przenosić głowicę bojową o masie 3 kg. Firma ZALA Aero Company podała, że prędkość drona będzie wynosiła 80-130 km/h, przy czym będzie on w stanie osiągnąć długotrwałość lotu na poziomie 30 minut.

Po wystrzeleniu bezzałogowiec będzie mógł przez ten czas operować w powietrzu, aby wykryć cel. Następnie będzie on wykonywał atak na cel z górnej półsfery (top attack). Oznacza to, że KUB-UAV będzie mógł być z powodzeniem wykorzystywany do zwalczania pojazdów opancerzonych i czołgów. W aplikacji morskiej KUB-UAV będzie mógł atakować także cele nawodne.

Wiadomo, że klasyczna wersja drona-kamikadze KUB znajduje się w uzbrojeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Co więcej, zostało ona już przez Rosjan sprawdzona w warunkach bojowych. Według specjalistycznych mediów, od 2019 r. (według części źródeł były one wykorzystywane do ataku na islamistów już w 2015 r., ale nie jest to pewna informacja) używali tej amunicji krążącej podczas operacji wojskowej w Syrii.