Rząd Finlandii zdecydował się na zamówienie czterech wielozadaniowych korwet typu Pohjanmaa dla marynarki wojennej. Okręty zbuduje fińska stocznia Rauma Marine Construction, zlokalizowana ok. 100 km n północ od Turku. Systemy okrętowe i uzbrojenie dla nowych okrętów dostarczą różni producenci zagraniczni. Wśród nich znalazł się izraelski koncern lotniczo-obronny Israel Aerospace Industries, który uzbroi fińskie jednostki w pociski przeciwokrętowe Gabriel 5 Advanced Naval Attack Missile.

Decyzję o wyborze pocisków przeciwokrętowych produkowanych przez Israel Aerospace Industries strona fińska podjęła w połowie ubiegłego roku. W lipcu wybór pocisków Gabriel 5 formalnie zatwierdził minister obrony Finlandii Jussi Niinistö. Dotyczy to jednak nie tylko czterech nowych korwet typu Pohjanmaa, które zostaną zbudowane w ramach programu Squadron 2020. Izraelskie pociski zostaną także zamontowane na fińskich okrętach rakietowych typu Hamina (marynarka wojenna Finalndii dysponuje czterema jednostkami tego typu). W tym ostatnim przypadku rakiety dostarczone przez IAI zastąpią obecnie eksploatowane na tych jednostkach przeciwokrętowe pociski RBS15, produkowane przez szwedzki koncern obronny Saab. Wymiana pocisków na okrętach typu Hamina zakończy się w przyszłym roku.

Branżowa prasa zwraca uwagę, że pociski Gabriel 5 zaoferowane przez Israel Aerospace Industries zostały wybrane spośród wielu innych propozycji. O kontrakt na dostawę pocisków do zwalczania okrętów nawodnych dla fińskiej marynarki starały się takie firmy jak Kongsberg (pocisk Naval Strike Missile),  MBDA (pocisk Exocet), Boeing (pocisk Harpoon) oraz właśnie Saab (RBS15).

Według ujawnionych informacji, fińsko-izraelski kontrakt na pociski przeciwokrętowe Gabriel warty jest 162 miliony euro. Umowa zawiera jednak zapis o dodatkowym zakupie uzbrojenia za kolejne 193 miliony euro w ramach prawa opcji. Uzasadniając decyzję o wyborze propozycji izraelskiej, fińskie ministerstwo obrony stwierdziło, że ofert IAI spełniła kryteria wyboru systemu uzbrojenia, dotyczące m.in. wymagań taktyczno-technicznych, kosztów zakupu i obsługi, harmonogramu dostaw oraz zgodności z infrastrukturą i systemami obronnymi wykorzystywanymi przez siły zbrojne Finlandii. Należy podkreślić, że Finowie zamierzają także montować wyrzutnie pocisków Gabriel 5 na platformach kołowych.

Do publicznej wiadomości nie podano, ile dokładnie pocisków Gabriel 5 kupuje Finlandia. Wiadomo jednak, że oferta obejmowała wyrzutnie, pociski, symulatory, sprzęt testowy oraz pakiet logistyczno-szkoleniowy. Dostawy mają zakończyć się w 2025 roku, a same pociski Gabriel 5 będą eksploatowane przez fińską marynarkę co najmniej do 2050 roku. Fińskie korwety będą przenosić po dwie poczwórne wyrzutnie tych pocisków.

Jak już wspomniano powyżej, obecnie marynarka Finlandii dysponuje czterema okrętami rakietowymi typu Hamina. To jednostki, które do służby we flocie weszły w latach 1998-2006. Co do czterech nowych wielozadaniowych korwet typu Pohjanmaa, to ostatnia z nich ma wejść do służby przed rokiem 2028 (budowa prototypowej jednostki rozpocznie się w 2022 roku). Okręty te zastąpią siedem starszych okrętów, obecnie używanych przez fińską marynarkę. Całkowity koszt produkcji oraz wyposażenia czterech nowych korwet wyniesie ok. 1,3 miliarda euro.

Źródło: Info Naval