28 października Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o wyborze oferty Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. w sprawie naprawy monitorów na pokładzie niszczyciela min ORP Kormoran.

Decyzja jest wynikiem zapytania ofertowego, które zostało ogłoszone przez zamawiającego 16 października bieżącego roku. OBR CTM S.A. był jedyną firmą, która złożyła ofertę – ma to związek z faktem, że usługa jest realizowana w ramach naprawy pogwarancyjnej. Będzie ona kosztować 9840 złotych z VAT i obejmie naprawę dwóch dotykowych monitorów, które prezentują dane systemu SCOT-M. Co należy podkreślić niesprawność monitorów nie miała wpływu na działanie samego systemu zainstalowanego na okręcie.

Wystąpienie niesprawności zostało odnotowane po powrocie okrętu z rejsu na Morze Północne oraz krótkich ćwiczeń z jednostkami stałego zespołu sił przeciwminowych NATO SNMCMG-1 na Morzu Bałtyckim. W bieżącym roku OBR CTM S.A. już raz zrealizował usługę naprawy części monitorów, a później sprawdzeniu poprawności działania ekranów.

Prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran zakończył niedawno próby eksploatacyjno-wojskowe. Ich wnioski zostaną wykorzystane przy budowanych obecnie bliźniaczych jednostek, przyszłych ORP Albatros oraz ORP Mewa – obie znajdują się obecnie w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. Według najnowszych informacji, wejdą do służby do końca pierwszej połowy 2022 roku.

Źródło: zbiam.pl