Koncern obronny Rheinmetall z siedzibą główną w Düsseldorfie oraz spółka MBDA Deutschland wspólnie zaprojektują nową broń dla niemieckiej marynarki wojennej. Chodzi o laser dużej mocy (high energy laser – HEL. Wymienione firmy wspólnie przygotują demonstrator technologii, który zostanie zamontowany na jednej ze służących w Deutsche Marine korwet typu K-130 (typu Braunschweig).

O podjęciu współpracy w tym zakresie firmy Rheinmetall i MBDA Deutschland poinformowały we wspólnym komunikacie dla prasy. Tyle tylko, że jeszcze nie wiadomo, za co konkretnie będą odpowiadały poszczególne podmioty, ponieważ niemiecki federalny urząd odpowiedzialny za zakupy sprzętu dla Bundeswehry (BAAINBw) jeszcze nie przekazał firmom finalnej wersji wymagań taktyczno-technicznych dla uzbrojenia nowego typu. Komunikat tych dwóch firm jest znamienny, ponieważ do tej pory rywalizowały one ze sobą o pozyskanie kontraktu na dostawę nowego uzbrojenia dla Deutsche Marine, chociaż o połączeniu ich sił w programie morskiego lasera mówiło się już od jakiegoś czasu.

Może Cię zainteresować:

Fregata Baden-Württemberg typu F125 wchodzi do służby w Deutsche Marine

Fregata Baden-Württemberg typu F125 wchodzi do służby w Deutsche Marine

Niemiecka marynarka wojenna nie od dzisiaj myśli o wprowadzeniu do uzbrojenia broni laserowej. Deutsche Marine pierwsze próby lasera o dużej mocy przeprowadziła już na przełomie lat 2015 i 2016. Czytaj dalej

To jednak nie powinno stanowić problemu. Niemiecka marynarka wojenna nie od dzisiaj myśli o wprowadzeniu do uzbrojenia broni laserowej. Deutsche Marine pierwsze próby lasera o dużej mocy przeprowadziła już na przełomie lat 2015 i 2016. Był to system skonstruowany właśnie przez koncern Rheinmetall. Jak pisała specjalistyczna prasa, laser został wówczas zamontowany na zdalnie sterowanej wieżyczce, do tej pory wykorzystywanej w armacie MLG 27 kal. 27 mm. Przed trzema laty testowany był laser o mocy ok. 10 kW. Według inżynierów niemieckiego koncernu taka moc jest wystarczająca do niszczenia obiektów, które nie są chronione pancerzem. Ponadto w 2016 roku testy nowego uzbrojenia polegały przede wszystkim na weryfikacji efektywności systemu naprowadzania wiązki laserowej na potencjale cele. Do prób wykorzystano wtedy bezzałogowe statki latające oraz małe łodzie. Niemiecka marynarka zapowiadała wtedy kolejne testy, które miał objąć zwalczanie celów lądowych, jednak o ich rezultatach do wiadomości publicznej nie przedostały się żadne informacje.

Warto odnotować, że Deutsche Marine wówczas nie ujawniła, na jakiej jednostce zamontowano testowane uzbrojenie laserowe. Niemiecka prasa nieoficjalnie podawała jednak, że najprawdopodobniej chodzi właśnie o korwety typu K-130. O samym testowanym wówczas systemie wiadomo jednak dość sporo, ponieważ rok wcześniej został on publicznie zaprezentowany podczas londyńskich targów zbrojeniowych Defence Security and Equipment International (DSEI). Był to zresztą jeden z najważniejszych eksponatów firmy Rheinmetall Defence Electronics, spółki należącej do grupy Rheinmetall, która opracowała nowe rozwiązanie. Według zamysłu inżynierów oraz planów Deutsche Marine uzbrojenie laserowe ma być wykorzystywane przede wszystkim w roli systemu obrony bezpośredniej.

Może Cię zainteresować:

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

Niemiecka marynarka wojenna nie od dzisiaj myśli o wprowadzeniu do uzbrojenia broni laserowej. Deutsche Marine pierwsze próby lasera o dużej mocy przeprowadziła już na przełomie lat 2015 i 2016. Czytaj dalej

Nad samym uzbrojeniem laserowym jako takim niemiecki przemysł pracuje natomiast od dłuższego czasu. W 2013 r. ujawniono, że przeprowadzono testy broni laserowej opracowywanej z myślą o montażu na platformach lądowych (kołowych i gąsienicowych). Według oficjalnych informacji próby wykazały wówczas skuteczność lasera jako broni przeciwko bezzałogowcom oraz pociskom różnego typu: moździerzowym, artyleryjskim oraz rakietowym. Specjalistyczna prasa podawała wówczas, że zasięg działa laserowego wynosi trzy tysiące metrów. Niemiecki dziennik Die Welt swego czasu pisał jednak, że Bundeswehra chce w pierwszej kolejności wprowadzić uzbrojenie laserowe właśnie w marynarce wojennej, podczas gdy siły lądowe będą następne w kolejce.

Jeszcze w czerwcu prasa podawała, że demonstrator broni laserowej zostanie zamontowany na jednej z korwet typu K-130 w przyszłym roku. Testy uzbrojenia na okręcie mają potrwać dwa lata. Co więcej, rzecznik prasowy koncernu MBDA ujawnił wówczas, że demonstracyjny laser będzie miał moc od 10 do 20 kW.

Źródło: Info Naval.