Marynarka Wojenna USA zamówiła pierwszą partię fabrycznie nowych pocisków Maritime Strike Tomahawk Block Va. Fot.: Raytheon Technologies.

Info Naval

2 listopada br. korporacja Raytheon Technologies poinformowała, że podpisała kontrakt z Marynarką Wojenną USA na produkcję i dostawę „małej partii” manewrujących pocisków przeciwokrętowych Maritime Strike Tomahawk Block Va.

Do publicznej wiadomości nie podano ani ilości pocisków objętych zamówieniem, ani terminu realizacji kontraktu. Raytheon podał w komunikacie prasowym, że umowa ma wartość 20 mln dolarów, co wskazuje, że chodzi o istotnie niewielką partię pocisków przeznaczoną do testów. Według ostatnich komunikatów Marynarki Wojennej USA wstępną gotowość operacyjną (IOC) pocisk Maritime Strike Tomahawk Block Va ma osiągnąć w roku podatkowym 2023.

Maritime Strike Tomahawk Block Va to przeciwokrętowy pocisk manewrujący o zasięgu 1 600 km. Jest on przystosowany do przenoszenia przez okręty podwodne i nawodne.

Korporacja Raytheon Technologies podkreśla w komunikacie prasowym, że pocisk Maritime Strike Tomahawk Block Va jest zdolny do rażenia celów nawodnych znajdujących się w ruchu. Jest to zasługa wyposażenia rakiety w udoskonalony układ naprowadzania, składający się z nawigacji satelitarnej i inercyjnej, radiolinii (układu wymiany informacji taktycznej) oraz nową głowice naprowadzającą. Głowica została wyposażona w czujnik podczerwieni oraz układ pasywny naprowadzający pocisk na wykryte emisje elektromagnetyczne celu (okrętu).

Nad pociskiem Maritime Strike Tomahawk Amerykanie pracują od 2012 r. Program rozpędu nabrał jednak dopiero w 2017 r., kiedy otrzymał państwowe finansowanie. Pierwszy kontrakt o wartości 119 mln dolarów dotyczył opracowania przez firmę Raytheon nowego kombinowanego układu naprowadzania pocisku. Z kolei na podstawie drugiego kontraktu o wartości 457,9 mln dolarów firma zmodernizuje w sumie 152 pociski Tomahawk Bloch IV do standardu Block Va. Ich dostawa ma zakończyć się w roku podatkowym 2022.