Państwowy koncern zbrojeniowo-lotniczy Israel Aerospace Industries (IAI) podpisał kontrakt na dostawę systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Barak-8 dla nowych korwet typu Sa’ar 6 dla marynarki wojennej Izraela. Barak-8 to jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów obronnych tego typu i może on być montowany nie tylko na okrętach.

Izraelska marynarka w najbliższych latach wprowadzi do służby cztery nowoczesne korwety typu Sa’ar 6. Będą to jednostki o długości 90 m i wyporności 2 tys. ton. Kontrakt na ich budowę został podpisany już w 2015 roku z niemieckim holdingiem stoczniowym thyssenkrupp Marine Systems. Budowa pierwszej spośród czterech jednostek rozpoczęła się w Kilonii na początku 2018 roku w stoczni German Naval Yard z którym tkMS weszło w konsorcjum. Prototypowy okręt zostanie przekazany stronie izraelskiej w 2021 roku, a kolejne jednostki będą do niej trafiać w odstępach sześciomiesięcznych.

Pisaliśmy już, że według ujawnionych informacji koszt produkcji jednego okrętu typu Sa’ar 6 to ok. 430 mln euro, ale Izrael zapłaci tylko 2/3 wartości kontraktu. Pozostałą kwotę wyłożą Niemcy w ramach subsydium. Podobny model finansowania budowy okrętów dla Izraela przyjęto też w przypadku produkcji przez tkMS okrętów podwodnych typu Dolphin.

Na naszym portalu informowaliśmy również, że nowe izraelskie korwety zostaną wyposażone w nowoczesne radary okrętowe typu ELM-2248 MF-STAR. Dostarczy je wchodząca w skład IAI firma ELTA Systems. Radar MF-STAR jest obecnie zaliczany do najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świece, a według specjalistycznych mediów jest wręcz uważany za najnowocześniejszy wielofunkcyjny radar bazujący na technologii AESA (Active Elektronically Scanned Arra).

Dzięki radarom ELM-2248 MF-STAR nowe korwety typu Sa’ar 6 mają się stać „małymi odpowiednikami niszczycieli i krążowników typu AEGIS”. Radary ELTA Systems będą stanowiły podstawowe źródło informacji operacyjnych dla systemu Barak-8.

– Podpisany kontrakt na dostawę systemu jest jednym z wielu, które sfinalizowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat o łącznej wartości ponad 6 mld dolarów – mówi Dror Bar, wiceprezes IAI ds. systemu obrony powietrznej i rakietowej. – Świadczy to o ogromnej skuteczności i potencjale Barak-8. Sfinalizowanie kontraktu dla izraelskiej marynarki wojennej to kolejny dowód jakości naszego systemu – dodaje.

Koncern podkreśla, że system Barak-8 przeszedł stosowne testy i spełnia wymogi operacyjne marynarki wojennej Izraela. Poza tym państwem, system używany jest przez marynarkę wojenną Indii, a także przez siły powietrzne Azerbejdżanu. Był również oferowany Polsce.

Israeli Areospace Industries podkreśla, że Barak-8 zapewnia ochroną przed zagrożeniami lotniczymi i rakietowymi z powietrza, morza lub lądu.

Wiceprezes IAI oraz dyrektor generalny ds. systemów, rakiet i technologii kosmicznych Boaz Levi powiedział, że wyposażenie korwet typu Sa’ar 6 w system Barak-8 zwiększy możliwości operacyjne marynarki wojennej Izraela.

– Dzięki modułom lądowym i morskim system stanowi kompletną i spójną odpowiedź na szeroką gamę zagrożeń i został opracowany tak, aby był w pełni kompatybilny z innymi systemami. Barak-8 to przykład systemu, który jest niezawodny i bardzo zaawansowany technologicznie – podkreśla Boaz Levi.

Źródło: Info Naval.