Nad ranem 1 czerwca Chiny z okrętu podwodnego operującego w Zatoce Pohaj na Morzu Żółtym odpaliły pocisk balistyczny nowej generacji. W Internecie pojawiły się nagrania ze startu rakiety, wykonane przez przypadkowych świadków.

Był to już drugi testowy start nowej chińskiej rakiety balistycznej JL-3. Pierwszy został przeprowadzony w listopadzie ub.r. Wówczas rakieta została odpalona z okrętu podwodnego projektu 032 (w kodzie NATO: Quing), który wcześniej przeszedł odpowiednią modyfikację w stocznia Dalian Liaonan Shipyard.

Pocisk JL-3 może przenosić nawet 10 indywidualnie naprowadzanych głowic jądrowych. Jej zasięg nie został oficjalnie ujawniony przez stronę chińską, ale według mediów specjalistycznych może on wynosić ok. 9 tys. km. Z kolei serwis altair.com napisał, że analitycy amerykańscy szacują, iż zasięg pocisku może wynosić nawet 12-14 tys. km.

Obecnie chińskie siły zbrojne jeszcze nie wprowadziły do eksploatacji pocisków JL-3. Wiadomo jednak, że ich nosicielami będą strategiczne okręty podwodne z napędem jądrowym typu 096 (w kodzie NATO: Tang). Każda z tych jednostek będzie przenosić 24 rakiety nowej generacji. Budowa tych okrętów podwodnych przebiega w ścisłej tajemnicy i nie wiadomo nawet, czy Chińczycy zbudowali i przetestowali już prototyp. W Internecie można znaleźć doniesienia mówiące, że pierwszy próby nowego okrętu rozpoczęły się w 2014 r. Z drugiej strony według oficjalnych informacji dystrybuowanych przez chiński resort obrony wynika, że budowa okrętów ruszy w przyszłym roku, a pierwsza jednostka wejdzie do służby w marynarce wojennej w połowie lat 20.

Obecnie chińska marynarka dysponuje pięcioma strategicznymi okrętami podwodnymi przenoszącymi pociski balistyczne z głowicami jądrowymi. To jeden okręt typu 092 (w kodzie NAT): Xia) z 12 pociskami JL-1A (zasięg do 2,5 tys. km) oraz cztery jednostki typu 094 (w kodzie NATO: Jin), które przenoszą po 12 pocisków JL-2 (zasięg do 8 tys. km).

Źródło: altair.com, defenceblog.com, infonaval.pl