19 października Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o podpisaniu umowy w sprawie przeglądu armaty Leonardo Super Rapid kalibru 76 mm zainstalowanej na pokładzie okrętu patrolowego ORP Ślązak.

Powyższa umowa została zawarta 16 października z firmą Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. i ma wartość 468 tys. złotych brutto. Była to jedyna oferta, która wpłynęła do zamawiającego i mieści się w zakładanym budżecie. Postępowanie przetargowe uruchomiono 24 września, a zgłoszenia przyjmowano do 8 października. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, prace obejmą przeglądy półroczne i roczne, a także naprawy sygnalizowanych niesprawności.

Znajdująca się na ORP Ślązak armata Leonardo Super Rapid kalibru 76 mm to jedna z trzech eksploatowanych w Marynarce Wojennej. Dwie inne, w wersji Compact, stanowią uzbrojenie fregat typu Oliver Hazard Perry – w ich przypadku usługa wsparcia realizowana jest poprzez rządową procedurę FMS.

W przypadku ORP Ślązak, co należy podkreślić, producent systemu artyleryjskiego – koncern Leonardo – oferuje fabryczną usługę wsparcia, która nie została wykupiona przez stronę polską. Może powodować ograniczenie wskaźnika gotowości i zlecanie prac wykonawcom wyłanianym na drodze otwartych przetargów publicznych.

Źródło: zbiam.pl