14 czerwca miało miejsce uroczyste otwarcie nowego zakładu obsługi i napraw dla okrętów podwodnych w należącej do amerykańskiej marynarki wojennej stoczni w Norfolk. Jest to kolejny element realizacji planu optymalizacji infrastruktury stoczni, który ma na celu zwiększenie możliwości państwowych zakładów stoczniowych w zakresie ponownego dostarczania US Navy okrętów, które przechodzą naprawy lub modernizacje.

Nowy obiekt konsoliduje dotychczasowe zdolności stoczni w obszarze konserwacji, obsługi, napraw, produkcji i wsparcia dla okrętów podwodnych w jeden zakład sąsiadujący z suchymi dokami i molami. Mająca dwa poziomy budowla zawiera w sobie warsztaty, magazyny i pomieszczenia pomocnicze na parterze, a także biura i sale konferencyjne na piętrze. Budynek został zaprojektowany z myślą o otwartej przestrzeni biurowej, aby ułatwić współpracę między zespołami projektowymi pracującymi nad okrętami podowdnymi.

– Szef Dowództwa Systemów Morskich (NAVSEA) wiceadmirał Tom Moore polecił nam stworzenie środowiska, które promuje wyższy poziom innowacji, współpracy i dzielenia się wiedzą – powiedział podczas ceremonii otwarcia zakładu dowódca stoczni kapitan Kai Torkelson. – Ciężej o lepszy przykład niż stojący przed nami dzisiaj budynek. Ów zakład będzie sprzyjał temu założeniu poprzez umieszczenie pod jednym dachem warsztatów z 15 lokalizacji, gdzie możliwym będzie prowadzenie bardziej wydajnej pracy w celu realizacji naszej misji. Dzięki temu nasi pracownicy będą mieli przestrzeń i narzędzia, których potrzebują, aby tworzyć zespoły o wysokiej wydajności i realizować misję zwracania flocie okrętów podwodnych w sposób niezawodny – dodał Torkelson.

Trwający ponad trzy lata projekt zbudowania tego obiektu o wartości 9,9 mln dolarów amerykańskich zakończył się skonstruowaniem jednego z najbezpieczniejszych i najmocniejszych budynków w całej stoczni. Mający powierzchnię 24 tys. stóp kwadratowych, został zaprojektowany z myślą o przetrwaniu 500-letniej powodzi, powinien również skutecznie wytrzymać huragan kategorii 4. Gmach jest zbudowany zgodnie z wymogami ochrony antyterrorystycznej, wyposażony w odporne na wybuch okna i betonowe ściany o grubości osiemnastu cali. Posiada również takie udogodnienia jak kuchnia, pokój wypoczynkowy, pokój dla karmiących matek oraz prysznice.

Źródło: US Navy / navaltoday.com