Włoskie przedsiębiorstwo Stefanini działające w branży IT poinformowało, że zabezpieczyło kontrakt związany z udziałem w budowie pierwszego brazylijskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym – SN-Álvaro Alberto. Umowa jest elementem ustanowionego w 2008 roku programu rozwoju okrętu podwodnego pod nazwą PROSUB na podstawie francusko-brazylijskiej umowy o transferze technologii.

Koordynatorem całego projektu jest francuski gigant stoczniowy Naval Group. Po dwuletnim, rygorystycznym procesie, który polegał na dogłębnej analizie wiedzy technicznej i zdolności do zarządzania projektami o wysokiej złożoności ponad 70 firm, Naval Group wybrał przedsiębiorstwo IHM Stefanini. Firma ma dostarczyć szereg urządzeń i usług sterowania i nadzoru do obsługi nowego okrętu podwodnego.

Projekt obejmuje zaprojektowanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Programem (IPMS), dostarczenie programowalnych sterowników logicznych (PLC) i zdalnych paneli, konfigurację PLC, sieci przemysłowych oraz systemu nadzoru dla interfejsu sterowania, a także zaprojektowanie sieci i systemów cyberbezpieczeństwa, jak również prowadzenie rygorystycznego systemu testowania, który ma zagwarantować sprawne działanie dostarczanych usług i sprzętu. Grupa inżynierów IHM Stefanini przejdzie czteromiesięczne szkolenie w Ruelle-sur-Touvre we Francji, gdzie znajduje się Centrum Doskonałości Naval Group.

Okręty podwodne o napędzie atomowym mogą pozostawać w zanurzeniu bez końca, a ich jedynymi ograniczeniami są dostawy zapasów oraz stabilność fizyczna i psychiczna załogi. Obecnie tylko sześć państw na świecie dysponuje tego rodzaju sprzętem, są to: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Indie. Wsparcie Brazylii w wejściu do tego elitarnego grona wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Uczestnictwo IHM Stefanini jako części tego projektu stanowi znaczne wyróżnienie dla firmy, ponieważ reprezentuje zaufanie do jakości jej pracy, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem militarnym.

Sama firma to globalny gracz z 30-letnim doświadczeniem na rynku. Aby sprostać wyzwaniom współczesności i wspomagać klientów w procesie transformacji cyfrowej, IHM Stefanini inwestuje w kompletny ekosystem innowacji. Dzięki ofertom dostosowanym do trendów rynkowych, takich jak automatyzacja, aplikacje w chmurze, Internet rzeczy i doświadczenie użytkownika (UX), firma została wyróżniona kilkoma nagrodami w dziedzinie innowacji.

Źródło: Info Naval / navaltoday.com