25 października w stoczni Karachi Shipyard and Engineering Works w Karaczi odbyła się uroczystość położenia stępki pod wielozadaniową korwetę typoszeregu MILGEM przeznaczoną dla Marynarki Wojennej Pakistanu.

W ramach kontraktu, podpisanego pomiędzy Turcją i Pakistanem, dwie korwety zostaną zbudowane w Turcji, a pozostałe dwie (dzięki transferowi technologii oraz prawami intelektualnymi) w stoczni w Karaczi. Pierwsza z jednostek ma zostać dostarczona w 2023 roku, obecnie znajduje się w budowie w Turcji (jej wodowanie zaplanowano na 2021 rok). Ostatnia z czwórki trafi do służby w 2025 roku.

Dotychczas żadna ze stron nie ogłosiła konfiguracji korwet. W lutym 2019 roku ogłoszono, że uzbrojenie ma pochodzić z Chin i obejmie pionową wyrzutnię dla szesnastu pocisków przeciwlotniczych, do ośmiu pocisków przeciwokrętowych (prawdopodobnie C-802). Nie można wykluczyć, że na pokładzie znajdą się także systemy produkcji tureckiej.

Marynarka Wojenna Pakistanu, w najbliższych latach, otrzyma osiem wielozadaniowych okrętów eskortowych – cztery fregaty chińskiego Typu 054AP, a także cztery korwety typoszeregu MILGEM. Zastąpią obecnie eksploatowane jednostki typu Oliver Hazard Perry (jedną) oraz Tariq (trzy).

Źródło: zbiam.pl