Co najmniej jedna z trzech należących do Izraelskiego Korpusu Morskiego korwet rakietowych typu Sa’ar 5 została wyposażona w nowoczesny radar ELM-2258 Advanced Lightweight Phased Array (ALPHA) produkcji firmy ELTA Systems (Israel Aerospace Industries). Takie wnioski można wysnuć ze zdjęć tych okrętów wykonanych podczas międzynarodowych manerwów morskich „Mighty Waves”, poinformował portal Jane’s 360.

Już w 2017 roku źródło portalu z Sił Obronnych Izraela informowało, że dwie korwety Sa’ar 5 – Hanit i Eilat­ – zostaną wyposażone w nowe radary ELM-2258 ALPHA w ramach modernizacji związanej z integracją systemu obrony powietrznej Barak 8. Trzeci okręt tego typu o nazwie Lahav ma natomiast większą stację radiolokacyjną ELM-2248 MF-Star, która służy jako pole testowe dla systemu, który ma zostać zainstalowany na nowych okrętach typu Sa’ar 6, budowanych obecnie w Niemczech przez thyssenkrupp Marine Systems.

Może Cię zainteresować:

ELTA Systems ma ofertę radarów okrętowych dla polskiej marynarki wojennej

ELTA Systems ma ofertę radarów okrętowych dla polskiej marynarki wojennej

Co najmniej jedna z trzech należących do Izraelskiego Korpusu Morskiego korwet rakietowych typu Sa'ar 5 została wyposażona w radar ELM-2258 Advanced Lightweight Phased Array (ALPHA) firmy ELTA Systems. Czytaj dalej

Radar IAI-ELTA’s ELM-2258 ALPHA to cyfrowy, wielofunkcyjny aktywny radar z elektronicznie skanowaną matrycą (AESA), który działa w paśmie S w celu wykrywania i śledzenia zagrożeń oraz zapewnienia naprowadzania dla systemów uzbrojenia. W maju 2017 roku IAI zainstalowało radar ELM-2258 ALPHA na łodzi rakietowej typu Sa’ar 4.5, a zatem firma posiada już doświadczenia w integracji tego radiolokatora na jednostkach pływających.

Korwety rakietowy typu Sa’ar 5 zbudowane zostały w Stanach Zjednoczonych przez stocznię należącą do firmy Ignalls Shipbuilding, której właścicielem jest gigant sektora zbrojeniowego Northrop Grumman. Do służby w Izraelskim Korpusie Morskich weszły w latach 1994-1995 i do dziś są największymi (wyporność ponad 1 200 ton) jednostkami pływającymi należącymi do tej formacji. Na ich uzbrojenie składają się m.in.: pociski przeciwokrętowe Harpoon i Gabriel, pociski przeciwlotnicze Barak oraz torpedy Mk 32. Na pokładzie standardowo znajduje się śmigłowiec H-655 Dauphin.

Jeden z tych okrętów – INS Hanit – podczas wojny libańskiej z 2006 roku został trafiony pociskiem rakietowym wystrzelonym przez bojowników Hezbollahu. W konsekwencji uderzenia na lądowisku dla śmigłowca zginęło czterech marynarzy i doszło do trudnego do opanowania pożaru. Jak wynika z informacji podawanych przez stronę izraelską, systemy obrony przeciwrakietowej były w momencie atatku wyłączone.

Źródło: Info Naval.