Szef sztabu francuskiej Marine nationale admirał Christophe Prazuck zadeklarował podczas posiedzenia komisji obrony narodowej Zgromadzenia Narodowego, że marynarka wojenna planuje posiadać 1200 systemów bezzałogowych do 2030 roku. Biorąc pod uwagę, że obecnie ich ilość na stanie Marine nationale wynosi 50 sztuk, potrzeba będzie dokonać poważnych inwestycji w nadchodzących latach.

Z całkowitej ilości około 1200 bezzałogowców, 900 ma być statkami powietrzymi (BSP) i znaleźć się na wyposażeniu okrętów, baz przybrzeżnych i stacji monitorujących, kolejnych 50 to bezzałogowce nawodne, które mają wykonywać zadania rozpoznawcze, a ostatnich 200 zaliczać się ma do grona bezzałogowców podwodnych realizujących misje zwalczania min morskich i kontroli środowiska.

– Moim celem jest, jak wiecie, posiadać jednego drona na jeden okrętdo 2030 roku, mały dron, mały okręt; duży dron, duży okręt– powiedział na posiedzeniu komisji obrony narodowej admirał Prazuck. Według szefa sztabu Marine nationale, potrzebuje ona bezzałogowców, które będą zdolne do realizacji całego spektrum zadań. Poczynając od mini-BSP, a kończąc na dronach zdolnych do długotrwałych lotów na średnich wysokościach (tzn. MALE). Będą one operowały zarówno z dużych jak i małych jednostek takich jak okręty patrolowe, co zwiększy zasięg działania jednostek morskich od sześciu do nawet dziesięciu razy.

Odpowiadając na pytanie, skąd wziąć taką ilość dronów, Prazuck stwierdził, że nie sądzi, aby potrzeba było kupować te bezzałogowce w Stanach Zjednoczonych, a przemysł francuski i europejski będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu zarówno na niewielkie drony jak i te kategorii MALE. Pomimo tego francuska marynarka wojenna rozważała zakup m.in. bezzałogowca SeaGuardian produkcji General Dynamics.

Francuska flota dronów składać się będzie również z bezzałogowców wodnych. Setki z nich ma zostać rozmieszczonych w ramach systemu SLAMF (système de lutte anti-mines marines futur), opracowanego w ramach francusko-brytyjskiego programu MMCM. Rozpoczęty w 2012 roku w ramach umowy o współpracy między Francją a Wielką Brytanią program MMCM ma na celu opracowanie prototypowego autonomicznego systemu do wykrywania i neutralizacji min morskich i podwodnych improwizowanych urządzeń wybuchowych.

Źródło: Info Naval.