Kilka dni temu pierwszy brazylijski okręt podwodny typu Scorpène (S-40 Riachuelo) rozpoczął próby morskie. Zdjęcia ilustrujące to wydarzenie opublikował brazylijski serwis branżowy. Próby mają potrwać do połowy przyszłego roku, a wcielenie jednostki do służby w marynarce wojennej Brazylii zaplanowano na październik 2020 roku.

Okręt podwodny S-40 Riachuelo został zwodowany w połowie grudnia 2018 roku w kompleksie stoczniowym w Itaguai, niedaleko Rio de Janeiro. To pierwszy z czterech konwencjonalnych okrętów (z napędem dsielowo-elektrycznym), które brazylijska flota pozyska w ramach programu okrętowego PROSUB (Programa de Desenvolvimento de Submarinos). Realizacja tego programu trwa już dekadę. W 2009 roku strona brazylijska zawarła kontrakt z francuskim holdingiem morskim DCNS (dzisiejszym Naval Group). Umowa dotyczy budowy jednostek oraz szerokiego transferu technologii do brazylijskiego przemysłu. Formalnie za produkcję jednostek odpowiada spółka joint-venture zawiązana przez Naval Group oraz brazylijską firmę Odebrecht.

Budowa pierwszego okrętu dla Brazylii ruszyła dwa lata po zawarciu kontraktu. Sekcje prototypowej jednostki powstały we francuskiej stoczni w Cherbourgu. Już na tym etapie w budowie jednostek brali udział specjaliści z Brazylii. W sumie do Cherbourga przyjechało ponad 250 osób (stoczniowców oraz inżynierów marynarki wojennej). Sekcje wyprodukowane we Francji przetransportowano do Brazylii, gdzie scalono je oraz zrealizowano prace związane z wyposażeniem kadłuba okrętu. Kolejne trzy jednostki mają zostać zbudowane od podstaw już przez brazylijski przemysł.

Zawarty przez Brazylijczyków kontrakt z Naval Group na program PROSUB (obejmujący w sumie produkcję czterech okrętów konwencjonalnych i jednego z napędem jądrowym oraz transfer technologii i budowę w Brazylii stoczni specjalizującej się w produkcji i obsłudze jednostek podwodnych) warty jest blisko 6,8 mld euro. Drugi okręt podwodny – Humaitá – zostanie zwodowany w połowie przyszłego roku, a kolejne dwa – Tonelero i Angostura – w latach 2021 i 2022.

Podczas prób morskich okrętu Riachuelo brazylijska marynarka wojenna sprawdzi funkcjonowanie poszczególnych systemów okrętowych oraz systemów uzbrojenia. Brazylijskie okręty typu Scorpène będą uzbrojone w pociski przeciwokrętowe Exocet SM39 Block 2 Mod 2 (zasięg do 72 km) oraz torpedy F21 (zasięg do 50 km).

Źródło: Info Naval (foto: naval.com.br)