Rosyjski okręt podwodny Krasnodar. Info Naval

Według służby prasowej rosyjskiej Floty Bałtyckiej konwencjonalny okręt podwodny typu Warszawianka (projektu 636.3) podczas ćwiczeń zanurzył się w Morzu Bałtyckim na rekordową głębokość 190 m.

Rosjanie poinformowali, że manewr ten wykonał okręt Krasnodar. To jednostka należąca do Floty Czarnomorskiej, która jednak przypłynęła na Morze Bałtyckie, aby wziąć udział w ćwiczeniach. Przynajmniej tak głosi wersja oficjalna.

Z komunikatu służby prasowej Floty Bałtyckiej wynika, że przewidziany dla załogi okrętu podwodnego scenariusz ćwiczeń zakładał operowanie na różnych głębokościach. W ich toku jednostka osiągnęła największą największe zanurzenie na poziomie 190 m. Tam zadaniem załogi okrętu Krasnodar było m.in. sprawdzenie poprawności funkcjonowania systemów na tak dużej głębokości.

Po zakończeniu tej partii ćwiczeń, Krasnodar wynurzył się i dołączyła do innych jednostek Floty Bałtyckiej, biorących udział w treningu. W kolejnej fazie ćwiczeń okręt podwodny weźmie udział w szkoleniu bojowym, obejmującym m.in. zwalczanie celów podwodnych  i nawodnych przy wykorzystaniu uzbrojenia torpedowego, stawianie zapory minowej oraz unikanie wykrycia przez śmigłowiec przystosowany do zwalczania okrętów podwodnych Ka-27.

Źródło: Info Naval (zdjęcie: forum.airbase.ru)