W niedzielę 9 czerwca br. w niemieckiej Kilonii oficjalnie rozpoczęły się 47. ćwiczenia BALTOPS 2019. Tym razem morskie manewry potrwają do 21 czerwca i wezmą w nich udział siły zbrojne 18 państw. Ćwiczeniami kieruje dowódca 2. Floty US Navy.

BALTOPS to największe coroczne wojskowe ćwiczenie morskie corocznie organizowane w regionie bałtyckim i jednocześnie jedno z największych ćwiczeń wojskowych odbywających się w północnej Europie.

Rzecznik prasowy NATO Oana Lungescu zapewnia, że Morze Bałtyckie ma kluczowe znaczenie strategiczne dla Sojuszu. Przypomina jednocześnie, że sześć państw NATO ma granice morskie właśnie na Bałtyku. Jednocześnie dodaje, że ćwiczenia BALTOPS mają charakter obronny i nie są skierowane przeciwko konkretnemu państwu, ale ich zadaniem jest sprawdzenie zdolności obronny przed jakimkolwiek przeciwnikiem. Z drugiej strony według Oany Lungescu poziom bezpieczeństwa w regionie Bałtyku pogorszył się po nielegalnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską.

Służby prasowe NATO podały w komunikacie, że ćwiczeniami BALTOPS 2019 dowodzi amerykański wiceadmirał Andrew Lewis. Kieruje siłami sojuszniczymi z pokładu jednostki USS Mount Whitney. To okręty dowodzenia typu Blue Ridge. To dowódca 2. Floty Marynarki Wojennej USA.

– Nikt nie może stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom samotnie. Nasi partnerzy i sojusznicy z NATO muszą wciąż wzmacniać zdolności odstraszające i obronny oraz dostosowywać się do sytuacji poprzez stałą poprawę gotowości i zdolności reagowania – w piątek podczas telekonferencji mówił wiceadmirał Andrew Lewis.

Prasowcy NATO poinformowali również, że w tegorocznych morskich ćwiczeniach BALTOPS udział bierze 8 600 żołnierzy z USA oraz krajów europejskich. Uczestniczą w nich okręty nawodne (50) i podwodne  (2) oraz siły lotnictwa (40 samolotów i śmigłowców). Podczas ćwiczeń NATO będzie trenować detekcję i niszczenie min morskich oraz okrętów podwodnych, obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, walkę z okrętami nawodnymi oraz desant piechoty morskiej na ląd.

W ćwiczeniu BALTOPS 2019 biorą udział żołnierze sił zbrojnych Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Służby prasowe podkreśliły w komunikacie, że w BALTOPS wezmą udział także okręty niedawno sformowanych przez Wielką Brytanię Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force). To w sumie ok. 3 tys. żołnierzy i 20 okrętów wojennych.

W poprzednich latach w BALTOPS brała udział także Federacja Rosyjska, ale po agresji na Krym i destabilizacji wschodniej Ukrainy jej siły przestały być zapraszane przez NATO. Rosja jednak nie pozostała bierna: zapowiedziała, że wyśle na Bałtyk trzy okręty marynarki wojennej, które będą przyglądać się działaniom NATO.

Po zakończeniu ćwiczeń większość okrętów ma udać się do portu w Kilonii, gdzie zaplanowano uroczystą paradę morską.

Źródło: Info Naval