Z bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w hiszpańskiej Rocie w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej wypłynął niszczyciel rakietowy US Navy – USS Porter. Okręt skierował się na Morze Czarne i wszedł na ten akwen 8 sierpnia. Według komunikatu amerykańskiej floty, to rutynowy rejs niszczyciela, który ma zaplanowane m.in. ćwiczenia wraz z okrętami marynarek sojuszniczych. Tradycyjnie jednak na reakcję floty Federacji Rosyjskiej nie trzeba było długo czekać.

Wejście niszczyciela USS Porter na Morze Czarne jest już szóstą wizytą okrętu US Navy na tym akwenie od początku 2019 roku. Ostatnio w lipcu Amerykanie zademonstrowali swoją obecność na Morzu Czarnym, wysyłając tam inny niszczyciel typu Arleigh Burke. USS Carney wziął udział w amerykańsko-ukraińskich ćwiczeniach morskich Sea Breeze. Zresztą w sumie wzięły w nim udział okręty należące do marynarek wojennych 19 państw. Reprezentowana była także Marynarka Wojenna RP.

Dowódca 6. Floty Marynarki Wojennej USA wiceadmirał Lisa M. Franchetti podkreśla, że dzięki operacjom morskim na Morzu Czarnym Amerykanie utrzymują silne relacje z sojusznikami i partnerami. Jak mówi, są one niezbędne dla utrzymania stabilności w regionie.

Na pojawienie się niszczyciela USS Porter na Morzu Czarnym natychmiast zareagowała marynarka wojenna Rosji. Resort obrony Federacji Rosyjskiej poinformował, że działania amerykańskiej jednostki są śledzone przez Flotę Czarnomorską. Do realizacji tego zadania Rosjanie skierowali niszczyciel Smietliwyj. To przestarzały okręt projektu 61, który w rosyjskiej marynarce wojennej służy od 1969 roku.

Obecnie do 6. Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych należą cztery niszczyciele typu Arleigh Burke, których portem macierzystym jest amerykańska baza morska w hiszpańskiej Rocie. W przyszłym roku Amerykanie zamierzają rozpocząć wymianę tych jednostek na nowsze okręty.

USS Porter wszedł do służby w 1999 roku, jednak kilka lat temu niszczyciel przeszedł modernizację, w wyniku której otrzymał nowsze systemy uzbrojenia. Okręt wyposażono m.in. w pociski RIM-161 Standard Missile 3.

Niszczyciele typu Arleigh Burke są eksploatowane przez US Navy przede wszystkim jako pływające platformy przenoszące elementy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz jako mobilne wyrzutnie pocisków manewrujących woda-ziemia Tomahawk. USS Porter podczas swojej dotychczasowej służby uczestniczył już w operacjach bojowych z użyciem tych rakiet. Od stycznia do czerwca 2003 r. niszczyciel brał udział w operacji Iracka Wolność i podczas niej z jego pokładu odpalano pociski Tomahawk na cele lądowe w Iraku. Ponadto niszczyciel USS Porter w 2017 roku brał udział w ataku rakietowym na cele lądowe w Syrii. Wówczas z pokładów dwóch niszczycieli typu Arleigh Burk – USS Porter oraz USS Ross – Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych odpaliła 59 pocisków manewrujących Tomahawk, wymierzonych w wojskową bazę lotniczą Shayrat.

Źródło: Info Naval