W Stanach Zjednoczonych zwodowano pierwszy niszczyciel typu Arleigh Burke w wersji Flight III / infonaval.pl

4 czerwca 2021 r. w amerykańskiej stoczni Huntington Ingalls Industries zwodowano pierwszy niszczyciel typu Arleigh Burke w wersji Flight III, który w przyszłości, pod nazwą Jack H. Lucas, wejdzie do służby w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Pierwszy niszczyciel typu Arleigh Burke w wersji Flight III nosi oznaczenie burtowe DDG-125. Niszczyciele typu Arleight Burke w wersji Flight III od jednostek zbudowanych i wyposażonych według poprzednich standardach różnią się przede wszystkim tym, że zostaną wyposażone w systemu radiolokacyjne AN/SPY-6(V)1, odpowiadające za rozpoznanie i dostarczanie informacji do systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ich montaż wymusza jednak kolejne modyfikacje elementów wyposażenia jednostek, przez co w sumie, w porównaniu do poprzedników, otrzymają one ponad 100 zmian konstrukcyjnych.

 

Według dowództwa amerykańskiej floty okręty typu Arleight Burke Flight III będą zdolne do realizacji szerokiego spektrum zadań z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. US Navy będzie je wykorzystywać także do zwalczania jednostek nawodnych i podwodnych przeciwnika, eskortowania lotniskowców czy wzmacniania siły zespołów okrętowych.

Zwodowana jednostka ma wejść do służby w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w 2023 r. Ponadto stocznia Huntington Ingalls Industries buduje dwa kolejne niszczyciel Arleigh Burke w wersji Flight II (numery DDG 128 i DDG 129) oraz dwa niszczyciele w poprzednim standardzie Flight IIA (numery DDG 121 i DDG 123).

W sumie amerykański przemysł stoczniowy obecnie ma w portfelu zamówień kontrakty na budowę 20 niszczycieli typu Arleigh Burke.

Podpis: infonaval.pl (photo: US Navy)