Wczoraj – 2 grudnia – prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wziął udział w sesji otwierającej czternastą konferencję na temat obronności i bezpieczeństwa, która odbywa się w Soczi nad Morzem Czarnym. Dotyczyła ona marynarki wojennej i właśnie o niej mówił rosyjski prezydent. W spotkaniu wzięli udział wysocy urzędnicy ministerstwa obrony oraz szefowie firm przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego.

Podczas spotkania prezydent Rosji Władimir Putin zaznaczył, że oczekuje znaczącego wzrostu potencjału bojowego marynarki wojennej w najbliższych latach. Zaznaczył przy tym, że osiągnięcie tego celu będzie w dużej mierze zależało od terminowych dostaw fregat oraz okrętów podwodnych, które będą przenosić wyrzutnie pocisków hipersonicznych Cyrkon. Prezydent Federacji Rosyjskiej powiedział, że z punktu widzenia rozwoju zdolności bojowych marynarki wojennej ważne będą również dostawy nowych okrętów desantowych.

Może Cię zainteresować:

Morska ofensywa Kremla. Rosja testuje, woduje i zamawia nowe okręty

Morska ofensywa Kremla. Rosja testuje, woduje i zamawia nowe okręty

Putin przypomniał, że rosyjskie okręty są stale obecne na wschodnim Morzu Śródziemnym. Obecnie rozwijana jest baza logistyczna i przemysłowa w porcie w Tartus. Czytaj dalej

Władimir Putin podkreślił też, że osiągnięcie tego celu wymaga skoordynowania działań struktur rządowych i wojskowych z wysiłkami przemysłu zbrojeniowego oraz ośrodków badawczo-rozwojowych i naukowych.

Jednocześnie prezydent Federacji Rosyjskiej wysoko ocenił obecne zdolności rosyjskiej marynarki wojennej. Jako przykład przywołał działania realizowane przez flotę na wschodnim Morzu Śródziemnym, w pobliżu syryjskiej linii brzegowej. W swoim wystąpieniu Putin pochwalił zwłaszcza dobrą koordynację działań ludzi biorących udział w operacjach: dowódców okrętów, marynarzy i oficerów oraz pilotów morskich.

Putin przypomniał, że rosyjskie okręty są stale obecne na wschodnim Morzu Śródziemnym. Obecnie rozwijana jest baza logistyczna i przemysłowa w porcie w Tartus. W ocenie prezydenta Rosji Syria to tylko przykład zdolności ekspedycyjnych rosyjskiej marynarki wojennej. Zaznaczył również, że w ostatnim czasie miały miejsce udane operacje ćwiczebne m.in. w Arktyce, na Oceanie Atlantyckim, Oceanie Indyjskim, Morzu Południowochińskim. W sumie w 2019 roku rosyjskie grupy okrętów odbyły 111 rejsów zadaniowych. Wzięło w nich udział 70 nawodnych okrętów bojowych, 15 okrętów podwodnych oraz 27 jednostek wsparcia.

Może Cię zainteresować:

Nowa nuklearna pięść Putina przygotowywana do służby. Kniaź Władimir rozpoczął próby morskie

Nowa nuklearna pięść Putina przygotowywana do służby. Kniaź Władimir rozpoczął próby morskie

Putin przypomniał, że rosyjskie okręty są stale obecne na wschodnim Morzu Śródziemnym. Obecnie rozwijana jest baza logistyczna i przemysłowa w porcie w Tartus. Czytaj dalej

W rosyjskiej prasie dużym echem odbiła się wypowiedź prezydenta Władimira Putina na temat pocisków hipersonicznych Cyrkon. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku podczas corocznego „spotkania z narodem” Putin zapewnił, że prace nad rozwojem tych rakiet przebiegają „zgodnie z harmonogramem”. Zaznaczył on wówczas, że pociski Cyrkon osiągają prędkość 9 machów i mogą razić cele na dystansie ponad 1 000 kilometrów. Rosyjskie media branżowe często przytaczają wypowiedzi krajowych ekspertów, że pociski te będą poza zasięgiem współczesnych systemów obrony przeciwrakietowej.

Według informacji dostępnych w otwartych źródłach w pociski Cyrkon będą mogły zostać uzbrojone wszystkie okręty rosyjskiej marynarki wojennej przenoszące wyrzutnie systemów rakiet manewrujących Kalibr oraz Oniks. Ponadto ostatnio, 8 listopada, wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko ujawnił, że rosyjska marynarka wojenna zamierza uzbroić w pociski Cyrkon niszczyciel Marszałek Szaposznikow (to okręt projektu 1155, w służbie od grudnia 1985 roku), który obecnie przechodzi modernizację techniczną, a także wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym projektu 949A Irkuck, który również jest modernizowany. Z kolei jeszcze wcześniej, 4 listopada, podczas pobytu w obwodzie kaliningradzkim prezydent Władimir Putin dokonał inspekcji nowej korwety projektu 20385 Gieramszczij, która do służby w rosyjskiej marynarce ma wejść jeszcze w tym roku. Póki co jednostka ta została uzbrojona w rakiety manewrujące Kalibr.

Źródło: Info Naval