16 grudnia rzecznik prasowy rosyjskiej marynarki wojennej Igor Dygało poinformował, że czwarty trałowiec projektu 12700 (typu Aleksandrit) Władimir Jemieljanow rozpoczął państwowe próby morskie. Testy jednostki prowadzone są na Morzu Bałtyckim. Okręt może zostać wprowadzony do służby w 2020 roku, choć pierwotny harmonogram zakładał, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Według wcześniejszych zapowiedzi, ma on zasilić Flotę Czarnomorską.

Rzecznik rosyjskiej marynarki wojennej podkreślił, że próby – w których udział bierze załoga okrętu oraz zespół specjalistów ze stoczni odpowiadającej za produkcję jednostki – obejmują sprawdzenie wszystkich systemów okrętowych oraz systemów uzbrojenia.

Może Cię zainteresować:

Ukraina zacieśnia morską współpracę z Francją

Ukraina zacieśnia morską współpracę z Francją

Trałowiec projektu 12700 (typu Aleksandrit) Władimir Jemieljanow rozpoczął państwowe próby morskie. Testy jednostki prowadzone są na Morzu Bałtyckim Czytaj dalej

Próby morskie jednostki Władimir Jemieljanow rozpoczęły się jeszcze w październiku. Wówczas to okręt przypłynął do bazy Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku nad Zalewem Wiślanym, skąd są one prowadzone. Ministerstwo obrony zapowiadało wtedy, że próby morskie zakończą się pod koniec listopada. Nie wiadomo, dlaczego testy się przeciągnęły. Najprawdopodobniej na okręcie wykryto usterki, które wymagały usunięcia.

Historia produkcji oraz wprowadzania do linii trałowców projektu 12700 jest zawiera pewne zakręty. Władimir Jemieljanow jest czwartą jednostką tego typu pod względem kolejności budowy, ale zostanie on wprowadzony do marynarki wojennej jako trzeci. Wszystko przez to, że pierwszy okręt seryjny tego typu – Gieorgij Kurbatow – trzy lata temu uległ uszkodzeniu w trakcie budowy. W czerwcu 2016 roku w hali produkcyjnej Stoczni Średnionewskiej wybuchł pożar, który spowodował poważne uszkodzenia jednostki. Okazały się one na tyle poważne, że do tej pory okręt nie został zwodowany. Według oficjalnych komunikatów, ma to nastąpić wiosną przyszłego roku.

Może Cię zainteresować:

Śmigłowce morskie: Deutsche Marine uziemia Sea Lynxy

Śmigłowce morskie: Deutsche Marine uziemia Sea Lynxy

Trałowiec projektu 12700 (typu Aleksandrit) Władimir Jemieljanow rozpoczął państwowe próby morskie. Testy jednostki prowadzone są na Morzu Bałtyckim Czytaj dalej

Z kolei prototypowy okręt projektu 12700 – Aleksandr Obuchow – został zwodowany latem 2014 roku i wcielony do linii dwa lata później. Jednostka służy we Flocie Bałtyckiej. Jako drugi do marynarki (do Floty Czarnomorskie) wprowadzony został Iwan Antonow, co nastąpiło w styczniu 2019 roku. Jako kolejny do służby wejdzie właśnie Władimir Jemieljanow.

Za produkcję wszystkich okrętów tego typu odpowiada Stocznia Średnionewska, która mieści się w Pontonnym, w pobliżu Sankt Petersburga. Według informacji podawanych wcześniej przez rosyjską marynarkę, w sumie stocznia ta zbuduje 12 takich okrętów, ale docelowo, w okresie do 2050 roku, Wojenno-Morskoj Fłot ma otrzymać ich ponad 30. Z drugiej strony rosyjskie media specjalistyczne podają, że na razie pewna jest produkcja w sumie 10 jednostek, a dostawa ostatniego z nich ma nastąpić w 2027 roku.

Źródło: Info Naval