Uroczystość położenia stępki pierwszej korwety dla Ukrainy. Fot. Facebook Igor Kopytin.

Źródło: zbiam.pl

7 września w stoczni STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.) w Stambule położono stępkę pierwszej korwety typu Ada dla Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

Uroczystość odbyła się z udziałem delegacji Ministerstwa Obrony Ukrainy pod przewodnictwem dowódcy Sił Morskich wadm. Ołeksija Nejiżpapy. Budowę jednostki rozpoczęto od palenia blach 28 kwietnia tego roku.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podpisało 14 grudnia 2020 roku kontrakt na budowę dwóch korwet z firmami tureckimi. Po otrzymaniu zaliczki przez stronę turecką rozpoczęto prace i obecnie trwają one zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Wszystkie szczegóły techniczne zostały już ustalone, w tym wskazano uzbrojenie i czujniki, które tworzyć będą system walki. Jego instalacja odbędzie się na Ukrainie. W celu realizacji programu korwetowego, turecka Dyrekcja Przemysłu Obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı) przeprowadziła audyt możliwości technicznych przedsiębiorstw stoczniowych na Ukrainie i wytypowała stocznię Sudnobudiwnyj zawod „Okean” w Mikołajowie. Według pierwszych doniesień, zakład ten miał zbudować okręty. Prototyp trafi na Ukrainę w 2022 roku bez systemu walki, po czym „Okean” ma dokonać jego instalacji i integracji przy udziale specjalistów tureckich. Okręt ma podnieść banderę w 2024 roku.

Na sfinansowanie jego budowy w tym roku przeznaczono już 3,8 mld UAH. Ukraińscy oficjele wskazują przy tym na duży stopień udziału w programie firm lokalnych, jednak – po za stocznią „Okean” – nie podają szczegółów.

Korwety typu Ada (ok. 2400 ton wyporności, 99 m długości), powstałe w wyniku pierwszej fazy programu MiLGEM, okazały się udane i znalazły już nabywcę zagranicznego. W 2018 roku Pakistan zakontraktował cztery fregaty typu Jinnah, będące zmodyfikowaną i nieco powiększoną wersją Ad. Ukraina będzie ich drugim zagranicznym użytkownikiem.