1 grudnia na Morzu Czarnym załoga należącego do Marynarki Wojennej Ukrainy okrętu patrolowego Pryluki wspólnie z załogą francuskiej korwety Commandant Birot przeprowadziła ćwiczenie typu PASSEX, podało ministerstwo obrony Ukrainy. Ćwiczenie zostało zrealizowane przy zachowaniu standardów NATO.

Ministerstwo obrony w Kijowie podało w komunikacie, że podczas wspólnych ćwiczeń załogi obu okrętów zrealizowały szereg zadań oraz czynności, wynikających z procedur obowiązujących w marynarkach wojennych państw NATO. Dla strony ukraińskiej była to lekcja szczególnie cenna, ponieważ marynarze mogli przećwiczyć wykonywanie poszczególnych czynności w warunkach działania w grupie okrętów.

Ukraiński okręt Pryluki. Fot. Wikimedia Commons.

Co więcej, w ćwiczeniu z załogą francuskiej korwety Commandant Birot wzięli też udział kadeci z ukraińskiej Akademii Marynarki Wojennej im. Pawła Nachimowa w Odessie (przed zajęciem Krymu przez Rosjan Akademia działała w Sewastopolu). Dla kadetów była to okazja do zdobycia doświadczeń we współpracy z załogą okrętu marynarki wojennej innego państwa.

Ze strony ukraińskiej w ćwiczeniu udział wziął okręt rakietowy Pryluki. To jednostka projektu 206MR, w kodzie NATO typu Matka (w służbie od 1980 roku), mierząca niecałe 40 metrów długości, wypierająca 257 ton. Warto przypomnieć, że jednostka ta została zajęta przez Rosjan w 2014 roku podczas agresji na Krym. Po kilku miesiącach jednak strona rosyjska zwróciła okręt Ukrainie.

Z kolei korweta Commandant Birot to jednostka typu D’Estienne d’Orves, która do służby we francuskiej marynarce wojennej weszła 1984 roku. Okręt mierzy 80 metrów długości, 10 metrów szerokości i wypiera 1 350 ton. Jego portem macierzystym jest baza morska Marine nationale w Tulonie. Do portu ukraińskiej marynarki wojennej w Odessie jednostka przybyła 28 listopada.

Źródło: Info Naval