Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że nowy lotniskowiec HMS Queen Elizabeth po wejściu do służby w Royal Navy zostanie przydzielony do inicjatywy gotowości NATO 4 x 30.

Nowy okręt brytyjskiej floty ma wejść do regularnej służby w marynarce wojennej w 2021 r. Będzie on przenosił najnowsze samoloty wielozadaniowe F-35B. Budowa jednostki rozpoczęła się w lipcu 2009 r., a w 2017 r. rozpoczęły się próby morskie okrętu. Wtedy tez przejęła go brytyjska marynarka wojenna, ale lotniskowiec jeszcze formalnie nie wszedł do służby. Wcześniej zakładano, że okręt rozpocznie służbę w Royal Navy, ale teraz wydaje się, że terminu tego nie uda się dotrzymać i będzie to rok 2021. Ostatnio jednak pojawiły się informacje, że lotniskowiec w 2020 r. osiągnie „wstępną gotowość operacyjną”.

Brytyjczycy na razie zaplanowali budowę dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth. Budżet przewidziany na produkcję tych jednostek wynosi 6,2 mld funtów. Budowa drugiego okrętu, który otrzyma nazwę HMS Prince of Wale, rozpoczęła się w 2011 r. Co do lotniskowca HMS Queen Elizabeth, to kilka dni temu wyruszył on w pobliże wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaną przeprowadzone ostatnie testy związane z obsługą samolotów F-35B.

Ostatnio brytyjska premier Theresa May ogłosiła publicznie, że okręt wraz ze stacjonującym na nim skrzydłem lotnictwa pokładowego zostanie udostępniony w ramach inicjatywy gotowości NATO. Chodzi o projekt „4 x 30”, który zakłada, że siły NATO mają być zdolne do szybkiego rozmieszczenia w Europie oraz ewentualnego przebycia Atlantyku w celu zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego. Sojusz chce dysponować 30 batalionami, 30 eskadrami lotniczymi oraz 30 okrętami wojennymi, gotowymi do akcji w ciągu 30 dni. Decyzja o wdrożeniu tej inicjatywy zapadła podczas spotkania ministrów obrony państw NATO w czerwcu ub.r.

Źródło: navaltoday.com, infonaval.pl