24 sierpnia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że atomowe okręty podwodne K-114 Tuła (projektu 667BDRM) i K-535 Jurij Dołgoruki (typ Borei, projektu 955) odpaliły pociski balistyczne na poligonach Kura na Kamczatce i Czirza w rejonie Archangielska. Podczas odpalania okręty podwodne znajdowały się odpowiednio na Morzu Barentsa i Ocenie Arktycznym.

– Zgodnie z planem szkolenia bojowego, 24 sierpnia z okrętów podwodnych Tuła i Jurij Dołgoruki z powodzeniem wystrzelono morskie pociski balistyczne Siniewa i Buława. Wielkogabarytowe makiety głowic rakietowych ukończyły pełny cykl programu lotu i z powodzeniem uderzyły w cele treningowe na poligonach Czirza w regionie Archangielsk i Kura na półwyspie Kamczatka – poinfomowało w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.

Może Cię zainteresować:

Rosjanie testują nowe okręty na Morzu Bałtyckim

Rosjanie testują nowe okręty na Morzu Bałtyckim

Atomowe okręty podwodne K-114 Tuła (projektu 667BDRM) i K-535 Jurij Dołgoruki (typ Borei, projektu 955) odpaliły pociski balistyczne na poligonach Kura na Kamczatce i Czirza w rejonie Archangielska Czytaj dalej

SS-N-32 Buława to międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe wystrzeliwany z pokładów okrętów podwodnych. Wraz z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi bazowania ladowego SS-25 i SS-27, Buława stanowi kluczowy element strategicznych sił jądrowych rosyjskich sił zbrojnych. Prace rozwojowe nad pociskiem rozpoczęły się jeszcze w latach 90. XX wieku, a produkcję rozpoczęto w latach 2007-2008. Zostały one zaprojektowane do rozmieszczenia na pokładach okrętów podwodnych typu Borei, które to są w stanie mieć na pokładzie od 12 do 16 sztuk tych pocisków. Zasięg pocisków Buława to ok. 8 300 km a przewidywana siła przenoszonej głowicy atomowej to od 100 do 150 kT.

Z kolei SS-N-23 Siniewa jest międzykontynentalnym pociskiem balistycznym na paliwo płynne, będącym rozwinięciem pocisków R-29RM. Broń ta została zaprojektowana, aby znaleźć się na pokładzie okrętów podwodnych projektu 667BDRM, które to mogą przenosić do 16 tego rodzaju pocisków. Według doniesień, mają one zasięg ponad 11 500 km, a ich użytkowanie ma trwać przynajmniej do roku 2030. Przewidywana siła przenoszonej głowicy atomowej wynosi 500 kT.

Przeprowadzone w sierpniu manewry są kolejnym dowodem na sprawność rosyjskich morskich sił jądrowych i oznaczają, że sojusznicy z NATO nie mogą pozwolić sobie na zapóźnienia w tym obszarze odstraszania atomowego.

Źródło: Info Naval.