Dziennik Izwiestia poinformował, że trzy okręty podwodne rosyjskiej marynarki wojennej przeprowadziły w maju ćwiczenia na Morzu Arktycznym. Dwie jednostki projektu 667BDRM, K-114 Tuła i K-407 Nowomoskowsk oraz jedna projektu 885, K-560 Siewierodwińsk prowadziły szkolenie z zakresu operowania na wysokich szerokościach geograficznych i  wykorzystania uzbrojenia pod powierzchnią lodu.

Rosyjska marynarka wojenna stara się realizować działania pod lodem, ale nie prowadziła strzelań już od dłuższego czasu. Majowe manewry z udziałem trzech rosyjskich okrętów miały na celu trening podwodnego polowania na jednostki podwodne przeciwnika. Biorąc pod uwagę, że K-560 jest najnowszym rosyjskim okrętem podwodnym z pociskami manewrującymi i ma na pokładzie najbardziej zaawansowane rosyjskie systemy elektroniczne i akustyczne, pełnił on prawdopodobnie rolę przeciwnika i polował na pozostałe dwie jednostki, których zadaniem było pozostać niewidocznymi i wykrycie wroga jako pierwsze.

Operacje pod lodem nabrały zasadniczego znaczenia w latach 50. XX wieku, kiedy Arktyka stała się jedną z aren zimnej wojnie między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. W sierpniu 1958 roku pierwszy atomowy okręt podwodny na świecie, należący do US Navy SSN-571 Nautilus wyruszył na biegun północny pod lodem. Inna amerykańska jednostka, SSN-578 Skate, dwukrotnie pojawiła się w pobliżu bieguna i dokonała wynurzenia przełamując lodową pokrywę na Arktyce.

Od tego czasu prowadzenie operacji pod lodem stało się regularne. Na początku lat 60. radziecka marynarka wojenna przystąpiła do wyścigu zbrojeń. W latach 1961-1963 przeprowadzono serię ćwiczeń dla atomowych okrętów podwodnych na wysokich szerokościach geograficznych. Okręty poruszały się pod lodem, wynurzały się i ukrywały, a nawet wystrzeliwały pociski. Pierwszą jednostką radziecką, która wynurzyła się dokładnie pod biegunem północnym był okręt K-181 projektu 627A.

Możliwość potajemnego działania pod lodem nie mogła nie wywołać reakcji w postaci rozpoczęcia poszukiwania środków zaradczych przeciwko okrętom podwodnym. Marynarka wojenna USA uruchomiła ćwiczenia ICEX, które ostatnimi czasy przyciągają sporo uwagi. W latach 1960-1980 US Navy regularnie przeprowadzała ćwiczenia swoich okrętów podwodnych pod lodem, a od 1993 r. Rozpoczęła serię Scientific Ice Expeditions (SCICEX), w których jej siły podwodne współdziałały z cywilnymi ekspertami gromadząc dużą ilość informacji na temat wód polarnych, prądów arktycznych i ich ewolucji, co jest istotne dla operacji okrętów podwodnych w tym rejonie.

Źródło: Info Naval / ©℗ Wszystkie prawa zastrzeżone