W ubiegłym tygodniu służby prasowe marynarki wojennej Rosji poinformowały, że na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się próby morskie nowych okrętów. Chodzi o pierwszą seryjną fregatę projektu 22350 Admirał Kasatanow (typu Admirał Gorszkow) oraz okręt podwodny projektu 636.6 Pietropawłowsk-Kamczatskij (typu Warszawianka). Obydwie jednostki zostaną uzbrojone w system pocisków manewrujących Kalibr.

Pietropawłowsk-Kamczatskij to najnowszy okręt podwodny z napędem konwencjonalnym (dieslowo-elektrycznym) i jednocześnie pierwsza jednostka tego typu przeznaczona dla rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego. Od lipca 2017 roku okręt ten jest budowany w Sankt Petersburgu – za jego produkcję odpowiada Stocznia Admiralicji. W rosyjskich komunikatach można wyczytać, że okręt ma zostać wcielony do marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej pod koniec listopada tego roku.

Może Cię zainteresować:

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

W ubiegłym tygodniu służby prasowe marynarki wojennej Rosji poinformowały, że na Bałtyku rozpoczęły się próby morskie nowych okrętów wojennych: fregaty typu Admirał Gorszkowo oraz OP typu Warszawianka. Czytaj dalej

W 2016 roku rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło sześć okrętów projektu 636.6. Obecnie trwa także produkcja trzech kolejnych jednostek tego typu. W najbardziej zaawansowanym stadium budowy znajduje się Wołchow. Rosjanie zapowiadają, że okręt zostanie zwodowany w 2020 roku.

Z doniesień prasowych dotyczących okrętów podwodnych typu Warszawianka wynika, że charakteryzują się one doskonałymi parametrami w zakresie wygłuszenia. W związku z tym jednostki te są niezwykle trudne do wykrycia przez sonary przeciwnika. Ponadto wyposażenie ich w wyrzutnie pocisków manewrujących typu Kalibr czyni z podwodnych Warszawianek bardzo niebezpieczną broń, zdolną do skrytego podejścia na odpowiednią pozycję i wykonania precyzyjnego uderzenia na cele znajdujące się w głębi lądu.

Wyjście okrętu podwodnego Pietropawłowsk-Kamczatskij na próby morskie stanowiło pożywkę dla rosyjskiej propagandy. Agencje informacyjne oraz media opublikowały szereg zdjęć oraz film wideo z tego zanurzenia. Według rzecznika pasowego rosyjskiej marynarki wojennej Igora Dygało podczas prób przetestowane zostaną systemy okrętowe jednostki, w tym systemu komunikacyjny oraz hydroakustyczny. Próby będą prowadzone najpierw w Zatoce Fińskiej, a następnie w pobliżu polskich granic – nieopodal bazy Floty Bałtyckiej w Bałtyjsku.

Może Cię zainteresować:

Navantia ma ofertę dla polskiej marynarki wojennej [ANALIZA]

Navantia ma ofertę dla polskiej marynarki wojennej [ANALIZA]

W ubiegłym tygodniu służby prasowe marynarki wojennej Rosji poinformowały, że na Bałtyku rozpoczęły się próby morskie nowych okrętów wojennych: fregaty typu Admirał Gorszkowo oraz OP typu Warszawianka. Czytaj dalej

Rosyjska flota już dysponuje sześcioma okrętami podwodnymi typu Warszawianka. W latach 2014-2016 zostały one wprowadzone do uzbrojenia Floty Czarnomorskiej. Fakt ten wskazuje na wzrastające zainteresowanie Kremla panowaniem na Morzu Czarnym, które dla rosyjskich sztabowców nabrało szczególnego znaczenia po zajęciu Krymu oraz agresji na Ukrainę, a także zaangażowania zbrojnego w konflikt syryjski. Morze Czarne stanowi bowiem na rosyjskich okrętów bazę wypadową na Morze Śródziemne.

W ubiegłym tygodniu Rosjanie ogłosili także, że na Morzu Bałtyckim rozpoczęła się ostatnia runda prób morskich (stoczniowych) fregaty projektu 22350 Admirał Kasatanow. To pierwszy seryjny okręt typu Admirał Gorszkow. Prototypowa fregata została wprowadzona do rosyjskiej Floty Północnej latem ubiegłego roku. Okręty te Rosjanie również wyposażają w wyrzutnie pocisków manewrujących typu Kalibr oraz rakiet przeciwokrętowych Oniks. Jeżeli próby dadzą pozytywne wyniki, fregata zostanie wcielona do Floty Północnej jeszcze w tym roku.

Do tej pory rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło sześć fregat typu Admirał Gorszkow. Według przyjętego harmonogramu ostatnia z nich ma znaleźć się w służbie w 2025 roku. Za produkcję wszystkich okrętów projektu 22350 odpowiada stocznia

Źródło: Info Naval.