W kuluarach międzynarodowych targów zbrojeniowych Armia 2019, które trwają w Moskwie, padły zapowiedzi mówiące, że Federacja Rosyjska planuje budowę dwóch uniwersalnych okrętów desantowych, zdolnych do przenoszenia 15-20 śmigłowców. Produkcja pierwszego ma rozpocząć się w 2021 r.

Program budowy dwóch śmigłowcowców stanowi element rosyjskiego planu modernizacji technicznej sił zbrojnych, który perspektywą sięga do 2027 r. Według źródła związanego z rosyjskim przemysłem obronnym, na które powołuje się agencja TASS, do końca br. ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej ma zakończyć prace związane z opracowaniem specyfikacji technicznej nowych okrętów desantowych. Następnie dokumentacja trafi do Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, która będzie odpowiedzialna za produkcję jednostek. Według zapowiedzi, ma się ona rozpocząć w 2021 r., ale zapewnieniom tym raczej daleko do pewności. Dopiero w 2020 r. mają ruszyć prace związane z przygotowaniem projektu jednostki nowego typu.

Bardziej ostrożne są za to zapowiedzi dotyczące ram czasowych dostaw. Te zostały nakreślony tylko w sposób ogólny. W rosyjskim programie zbrojeniowym do 2027 r. zapisano, że prototyp nowego śmigłowca zostanie przekazany marynarce wojennej w 2030 r.

Źródło związane z rosyjskim przemysłem wskazuje, że chociaż jeszcze nie ma projektu nowego okrętu, to jednak już teraz wiadomo, jakimi zdolnościami będzie on dysponował. I tak nowe okręty desantowe mają przenosić liczną grupę śmigłowców różnego typu (15-20 maszyn) oraz łodzie desantowe. Tak naprawdę informacja ta jednak nie ma żadnej wartości, ponieważ cechy te mają w zasadzie wszystkie współczesne okręty tego typu. Obecnie okręty tego typu mają wyporność po 20 tys. ton lub więcej i są zdolne do przenoszenia wielu śmigłowców. Dla przykładu: amerykańskie okręty typy Wasp przenoszą nawet ponad 30 wiropłatów, a z ich pokładzie mogą operować także samoloty pionowego starty typu Osprey. Z kolei francuskie desantowe typu Mistral przenoszą 16 śmigłowców. Jest jeszcze kwestia żołnierzy desantu, których mogą pomieścić takie jednostki. W zależności od rozmiaru okręty, jednostki tej klasy mogą transportować od kilku do ok. tysiąca żołnierzy wraz ze sprzętem oraz np. transporterami opancerzonym.

Z drugiej strony jakiś czas temu prezes rosyjskiej Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej mówił, że nowe okręty desantowe, które będą budowane dla marynarki wojennej, nie powinny być wzorowane na projekcie francuskiego śmigłowcowca typu Mistral.

Źródło: Info Naval