Służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej podały, że kolejna korweta typu Bujan-M (projektu 21631) opuściła bazę morską w Noworosyjsku i rozpoczęła próby morskie stoczniowe. Po nich mają nastąpić jeszcze próby morskie, które przeprowadzi marynarka wojenna (państwowe), dlatego wydaje się mało prawdopodobne, by jednostka weszła do służby zgodnie z harmonogramem, który pierwotnie zakładał, że stanie się to jeszcze przed końcem tego roku.

Chodzi i jednostkę, która do służby w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wejdzie pod nazwą Inguszetia. Produkcja okrętu rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku w stoczni w Zelonodolskiej, zlokalizowanej niedaleko Kazania, nad rzeką Wołgą. Prasowcy Floty Czarnmorskiej podali, że rozpoczęcie prób morskich stoczniowych jest również pierwszym wyjściem nowej jednostki w morze po tym, jak w czerwcu została ona zwodowana.

Podczas testów sprawdzone zostaną poszczególne systemy okrętowe, zwłaszcza systemy napędowy, sterowania, komunikacji oraz nawigacji. Wstępne próby przejdą także poszczególne systemy uzbrojenia przenoszone przez nową jednostkę. Najważniejszym z nich jest system rakietowych pocisków manewrujących Kalibr-NK o zasięgu rzędu ponad 2 000 kilometrów (na razie rosyjska marynarka wykorzystuje tylko pociski z rodziny Kalibr w wersji woda-ziemia, ale docelowo ma wprowadzić do uzbrojenia także pociski przeciwokrętowe). Okręty typu Bujan-M – pomimo niewielkich rozmiarów (ok. 950 ton wyporności i 75 metrów długości) są wyposażone również w armatę morską kal. 100 mm, 2 działka przeciwlotnicze kal. 30 mm oraz system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (CIWS) Pancyr-M.

Obecnie rosyjska marynarka wojenna dysponuje siedmioma okrętami projektu 21631 (po dwa służą we Flocie Bałtyckiej oraz Flocie Czarnomorskiej, trzy jednostki ma Flotylla Kaspijska). Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej planuje, że w okresie do 2023 roku marynarka wojenna otrzyma jeszcze pięć jednostek typu Bujan-M.

Źródło: Info Naval