27 listopada na terenie położonej nad Morzem Arabskim państwowej stoczni Karachi Shipyard and Engineering Works (KSEW) zwodowano czwarty okręt typu Azmat, budowany na zamówienie marynarki wojennej Pakistanu.

Obecnie we flocie wojennej Pakistanu służą trzy małe okręty (Fast Attack Craft) typu Azmat: PNS Azmat, PNS Deshat i PNS Himmat. Jednostki te były wprowadzane do linii odpowiednio: w czerwcu 2012 roku, czerwcu 2014 roku oraz w lipcu 2017 roku. Czwarta, właśnie zwodowana jednostka (której przyszłej nazwy jeszcze nie ujawniono), wejdzie do regularnej eksploatacji w połowie przyszłego roku, o ile próby morskie nie ujawnią poważnych problemów technicznych, mogących spowodować opóźnienie w dostawie jednostki.

Okręty typu Azmat to jednostki niewielkich rozmiarów: mierzą one 63 metry długości oraz 8,8 metra szerokości. Ich wyporność to 566 ton. Rozwijają one prędkość 30 węzłów, przy czym prędkość marszowa to 18 węzłów. Co do zasięgu jednostki, to otwarte źródła podają różne wartości: 1 000 albo 1 800 mil morskich. Z uwagi na niewielkie rozmiary oraz słabą dzielność morską okręty są przeznaczone do realizacji zadań na wodach przybrzeżnych, tzw. green waters.

Może Cię zainteresować:

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

Współpraca pomiędzy Pakistanem i Chinami w zakresie zakupów zbrojeniowych trwa już ponad pięćdziesiąt lat i obejmuje nie tylko okręty czy uzbrojenie morskie. Czytaj dalej

Okręty typu Amzat są uzbrojone w osiem przeciwokrętowych pocisków rakietowych C-802A (eksportowa wersja chińskich rakiet YJ-83) o zasięgu do 190 kilometrów, a także automatyczną armatę kal. 23 mm oraz zestaw CIWS AK-630.

Co do samych pocisków przeciwokrętowych zachodzi jednak pewna wątpliwość. Obecnie pakistański przemysł zbrojeniowy prowadzi prace nad własnym pociskiem przeciwokrętowym Harbah. Kilka zdań napiszemy o tym poniżej, jednak już tutaj zasygnalizujmy, że właśnie zwodowany okręt prawdopodobnie nie otrzyma już chińskich pocisków C-802A, ale zostanie uzbrojony właśnie w nowe rakiety Harbah – oczywiście, o ile w najbliższym czasie zostaną one wdrożone do seryjnej produkcji i przyjęte do uzbrojenia pakistańskiej marynarki wojennej.

Podczas ceremonii wodowania okrętu w państwowej stoczni w Karaczi obecny był minister odpowiedzialny za produkcję zbrojeniową Mohtarma Zobaida Jalal, co oznacza, że wydarzenie to miało istotne znaczenie dla pakistańskiej marynarki. Minister ten podkreślił, że jednostka, która została zwodowana 27 listopada, jest pierwszym okrętem tego typu, który został w 100 procentach zaprojektowany przez zlokalizowanym w Karaczi Morskim Kompleksie Technologicznym (Maritime Technologies Complex – MTC). W swoim przemówieniu podkreślił, że dla Pakistanu szczególne znaczenie ma samodzielność technologiczna i przemysłowa.

Należy jednak podkreślić, że wprowadzenie do marynarki wojennej Pakistanu okrętów typu Azmat stanowi efekt współpracy przemysłowej z Chinami. W istocie sama koncepcja okrętu bazuje na projekcie chińskiej jednostki typu 037II (typu Houijan). Projekt pierwszego okrętu typu Amzat wspólnie przygotowały chińskie przedsiębiorstwa China Shipbuilding and Offshore Company (CSOC) oraz Xingang Shipyard. Prototypowa jednostka została zwodowana we wrześniu 2011 roku, a do służby w pakistańskiej flocie weszła w kwietniu następnego roku.

Może Cię zainteresować:

Morska ofensywa Kremla. Rosja testuje, woduje i zamawia nowe okręty

Morska ofensywa Kremla. Rosja testuje, woduje i zamawia nowe okręty

Współpraca pomiędzy Pakistanem i Chinami w zakresie zakupów zbrojeniowych trwa już ponad pięćdziesiąt lat i obejmuje nie tylko okręty czy uzbrojenie morskie. Czytaj dalej

Następnie Islamabad postanowił kontynuować program małych okrętów rakietowych tego typu, jednak postawił na transfer technologii do pakistańskiego przemysłu wojennomorskiego. I tak zawarto z Chińczykami umowę, dotyczącą budowy dwóch kolejnych jednostek. Kontrakt z wymienionymi powyżej dwiema firmami z Chin był jednak obwarowany poważnymi warunkami: po pierwsze – przekazanie technologii i know-how stronie zamawiającej, po drugie – jednostki zostaną od początku do końca zbudowane w Karachi Shipyard and Engineering Works.

Tak też się stało. Strona pakistańska jednak od samego początku dążyła do nie tylko do samodzielnej produkcji okrętów, ale także do tego, by wyposażać je w sensory i efektory rodzimej produkcji. Według otwartych źródeł zestaw systemów okrętowych już trzeciego okrętu – wprowadzonego do służby w 2017 roku PNS Himmat – mocno odbiega od tych, które zamontowano na dwóch pierwszych jednostkach, zaś w kontekście czwartego, właśnie zwodowanego okrętu, media pakistańskie podają, że jest to pierwsza jednostka tego typu wyposażona w systemy okrętowe wyłącznie rodzimej produkcji.

Stwierdzenia tego typu może wskazywać właśnie na to, że czwarty okręt typu Azmat otrzyma przeciwokrętowe pociski produkcji pakistańskiej, które obecnie są w fazie testów. Nie wiadomo od jak dawna Pakistańczycy pracują nad nową morską rakietą, ale informacje na temat próbnych strzelań pociskiem Harbah zaczęli ujawniać w styczniu 2018 roku. Ostatnio – w sierpniu 2019 roku – marynarka wojenna Pakistanu poinformowała, że pocisk Harbah został odpalony z wyrzutni zamontowanej na pokładzie okrętu PNS Himmat, czyli trzeciej jednostki typu Azmat. Informacje na temat nowej rakiety są jednak ściśle strzeżone przez stronę pakistańską. Nie wiadomo nawet, jaki zasięg będzie ona miała. W otwartych źródłach można znaleźć informacje mówiące o 450 kilometrach oraz o 700 kilometrach. Co więcej, pociski Harbah mają być zdolne także do rażenia celów lądowych. Same rakiety mają być modyfikacją pocisków manewrujących typu Babur, których pierwsza wersja – Babur-I – została wprowadzona do uzbrojenia sił zbrojnych Pakistanu w 2010 roku.

Może Cię zainteresować:

Amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke wszedł na Morze Czarne

Amerykański niszczyciel typu Arleigh Burke wszedł na Morze Czarne

Współpraca pomiędzy Pakistanem i Chinami w zakresie zakupów zbrojeniowych trwa już ponad pięćdziesiąt lat i obejmuje nie tylko okręty czy uzbrojenie morskie. Czytaj dalej

Według specjalistycznych mediów przeciwokrętowe pociski Harbah mają także otrzymać cztery nowe fregaty typu 054A/P, które Islamabad zamówił w Chinach (w 2017 roku podpisano kontrakt na dwie pierwsze jednostki, a rok później – na dwie kolejne).

Na zakończenie należy przypomnieć, że współpraca pomiędzy Pakistanem i Chinami w zakresie zakupów zbrojeniowych trwa już ponad pięćdziesiąt lat i obejmuje nie tylko okręty czy uzbrojenie morskie. Jeżeli zaś chodzi o marynarkę wojenną, to współpraca pakistańsko-chińska w tym przypadku rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych. Wówczas to Islamabad zamówił w Chinach małe okręty rakietowe typu 21 (typu Huangfeng), czyli skopiowane przez Chińczyków rosyjskie okręty projektu 205 (typu Osa).

Źródło: Info Naval.