Niemieckie i norweskie instytucje odpowiedzialne za zakupy sprzętu i uzbrojenia dla sił zbrojnych poinformowały, że finalizują negocjacje z holdingiem thyssenkrupp Marine System w sprawie wspólnego zakupu okrętów podwodnych typu 212 CD (Common Design). Podpisanie umowy spodziewane jest w pierwszej połowie przyszłego roku.

Jak już wcześniej informowały media branżowe, kontrakt na budowę w sumie sześciu okrętów podwodnych typu 212 CD (dwóch dla marynarki niemieckiej oraz czterech dla floty Norwegii) będzie miał wartość ok. 4,4 mld euro. Za ich produkcję będzie odpowiedzialne konsorcjum funkcjonujące pod nazwą Naval Systems. Zawiązały je trzy firmy: thyssenkrupp Marine Systems i jego firma zależna Atlas Elektronik oraz norweski Kongsberg Defence & Aerospace.

Okręty podwodne typu 212 CD dla Niemiec i Norwegii mają zostać wyposażone w napęd niezależny od powietrza AIP PEM najnowszej generacji, dzięki któremu będą one mogły operować w zanurzeniu nawet przez okres do 30 dni. Ponadto jednostki zostaną uzbrojone w przeciwokrętowe pociski manewrujące NSM (Naval Strike Missile).

Zarówno Niemcy, jak Norwegowie oczekują, że konsorcjum Naval Systems rozpocznie dostawy nowych okrętów podwodnych w 2026 r. W przypadku Norwegii jednostki typu 212 CD mają zastąpić sześć okrętów podwodnych typu Ula, która weszły do służby w latach 1989-1992.

Źródło: navaltoday.com