Amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin poinformował, że kolejny okręt typu Littoral Combat Ship (LCS) w wariancie Freedom właśnie zakończył próby morskie przed włączeniem do służby w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Jednostka wejdzie do linii jako USS St. Louis i będzie 19 okrętem tego typu w amerykańskiej flocie wojennej.

Przed wcieleniem okrętu do służby czekają go jeszcze ostatnie poprawki oraz drobne prace związane z wyposażeniem według konfiguracji zamówionej przez US Navy. Jak amerykańska firma podała w komunikacie, jednostka ta jest dziesiątym okrętem typu Littoral Combat Ship w wariancie Freedom, która została zbudowana przez stocznię Marinette Marine. Stocznia ta należy do konsorcjum, na którego czele stoi Lockheed Martin.

LCS w wariancie Freedom wypiera 3 450 t, mierzy 115,3 m długości oraz 17,5 m szerokości. Najważniejsze systemy uzbrojenia, w które wyposażone są te jednostki, to: armata morska BAE Systems Mk 110 kal. 57 mm, 21 pocisków rakietowych woda-powietrze RIM-116 RAM, cztery karabiny maszynowe kal. 12,7 mm, dwa działka morskie Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm. Docelowo Amerykanie zamierzają uzbroić okręty Freedom także w rakiety Longbow Helfire AGM-114L.

Przyszły USS St. Louis został zbudowany w należącej do koncernu Fincantieri stoczni Marinette Marine. Budowa okrętu ruszyła w maju 2017 roku, a w czerwcu bieżącego roku jednostkę zwodowano. Do tej pory amerykańska marynarka wojenna zamówiła 16 okrętów typu Littoral Combat Ship w wariancie Freedom. Obecnie w linii znajduje się już dziewięć takich okrętów. Pierwszy z nich – USS Freedom wszedł do służby w US Navy w listopadzie 2008 roku. Jego budowa  oraz próby trwały niecałe 3,5 roku.

Źródło: Info Naval