18 września niemiecka policja federalna (Bundespolizei) oficjalnie wcieliła do służby drugi okręt patrolowy typu Potsdam. BP-82 Bamberg mierzy 86,2 metrów długości i wypiera  1 890 ton.

Za budowę w sumie trzech okrętów patrolowych typu Potsdam odpowiada stocznia Fr. Fassmer GmbH & Co. KG, znajdują się na przedmieściach Bremerhaven. Prototypowy okręt tego typu (BP-81 Potsdam) został włączony do służby w niemieckiej policji federalnej w maju bieżącego roku. Jego produkcja zajęła stoczni 21 miesięcy.

Wczoraj, 18 września Bundespolizei otrzymała drugą jednostkę tego typu. Z kolei na przyszły rok zaplanowano przekazanie trzeciego i ostatniego okrętu z tej serii BP-83 Bad Düben.

Okręty zaprojektowano z myślą o pełnieniu misji patrolowych i policyjnych na wodach przybrzeżnych Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. Jednostki te zostały wyposażone w lądowisko śmigłowcowe, na których mogą lądować wiropłaty o masie do 12 ton.

Na początku września brytyjski koncern obronny BAE Systems poinformował, że produkowane przez niego armaty morskie Bofors 57 Mk3 zostały wybrane jako uzbrojenie dla patrolowców typu Potsdam. BAE dostarczy Niemcom trzy takie zestawy artyleryjskie. Pierwsza armata zostanie przekazana zamawiającemu w przyszłym roku.

Źródło: navaltoday.com / Info Naval