Francuski dziennik La Tribune podał, że koncern morski Naval Group otrzymał od władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich zamówienie na budowę dwóch korwet typu Gowind 2500. Wartość kontraktu wynosi ok. 750 mln euro.

Informacja ta nie została jednak oficjalnie zakomunikowana ani przez stronę francuską, ani przez Abu Zabi. Podała ją gazeta La Tribune, powołując się na anonimowe źródła. Wcześniej zaś o zamówieniu napisał serwis internetowy Intelligence Online.

Według francuskiego dziennika umowa na budowę dwóch korwet typu Gowind 2500 została podpisana po cichu już 25 marca br. Za produkcję dwóch okrętów francuski gigant morski Naval Group zainkasuje ok. 750 mln euro. Warto jednak podkreślić, że francusko-arabski kontrakt w tej sprawie już pod koniec ub.r. zapowiadał prezydent Francji Emmanuel Macron. Media podawały wówczas, że kontrakt będzie zakładał budowę dwóch okrętów z opcją umożliwiającą Abu Zabi zamówienie kolejnych dwóch jednostek typu Gowind 2500.

Według francuskiej gazety okręty mają zostać zbudowane w należącej do Naval Group stoczni w Lorient. Jednostki o wyporności 2 700 ton będą uzbrojone m.in. w wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych i przeciwokrętowych. Mają to być systemy rakietowe Raytheon RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile oraz MBDA Exocet MM40.

La Tribune zwraca jednak uwagę, że kontrakt może nie zostać zrealizowany. Chodzi o to, że korwety mają otrzymać silniki wysokoprężne MTU, a fabryka tej spółki znajduje się w Niemczech. Niemcy zaś pod koniec marca br. rozszerzyły embargo na sprzedaż uzbrojenia i objęły nim – oprócz Arabii Saudyjskiej – także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Z perspektywy koncernu Naval Group podpisanie umowy z ZEA jest wejściem na nowy rynek eksportowy. Należy to uznać za duży sukces, ponieważ o pozyskanie kontraktu starały się inne wiodące grupy stoczniowe z Europy: Damen oraz Fincantieri.

Generalnie dla francuskiej grupy morskiej przyszedł czas eksportowych żniw, choć już w 2019 r. na rynku brazylijskim ostatnio lepiej poradził sobie niemiecki koncern thyssenkrupp Marine Systems, który zdobył zamówienie na budowę czterech korwet MEKO A100 dla Marinha do Brasil. W sumie od początku br. koncern Naval Group zdobył zamówienia eksportowe na budowę 17 okrętów. Będą to trzy korwety typu Gowind dla marynarki wojennej Argentyny, 12 okrętów przeciwminowych dla flot Belgii i Holandii. Do tego doliczyć trzeba jeszcze 2 korwety Gowind dla ZEA.

Gazeta La Tribune przypomina, że francuska grupa w lutym br. podpisała też kontrakt na przygotowanie projektu, na podstawie którego budowane będą okręty podwodne typu Attack dla floty Australii.

Źródło: Info Naval/ La Tribune / Intelligence Online