Chińska stocznia zwodowała trzecią fregatę Typu 054 A/P dla marynarki Islamskiej Republiki Pakistanu

Chińska stocznia zwodowała trzecią fregatę Typu 054 A/P dla marynarki Islamskiej Republiki Pakistanu. Fot.: defence.pk

Info Naval

3 sierpnia w chińskiej stoczni Hudong Zhonghua Shipyard odbyła się uroczystość wodowania trzeciej fregaty Typu 054 A/P dla marynarki wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu. Wprowadzanie jednostek typu do służby wzmacnia zdolności obronne i potencjał odstraszający floty Pakistanu, w mediach społecznościowych napisał rzecznik prasowy pakistańskiej marynarki.

Na szczególną uwagę zasługuje tempo, w jakim chińska stocznia realizuje zamówienie na produkcję okrętów dla marynarki wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu. W omawianym przypadku kwestia na wygląda następująco: stępkę jednostki położono w maju br., a cztery miesiące później, właśnie 3 sierpnia, okręt został zwodowany.

Chińska firma stoczniowa Hudong Zhonghua Shipyard na zamówienie Islamabadu zbuduje łącznie cztery fregaty Typu 054 A/P. Umowę na budowę pierwszych dwóch okrętów podpisano w 2017 r., a kolejnej pary fregat – rok później. Według nieoficjalnych informacji, za jedną fregatę Pakistan płaci chińskiemu przemysłowi ok. 220 mln dolarów. Pierwotnie planowano, że pakistańska marynarka otrzyma wszystkie cztery jednostki w okresie do końca 2021 r., ale już teraz wiadomo, że termin ten zostanie przekroczony. Oczywistą przyczyną w produkcji okrętów jest pandemia koronawirusa.

Według komunikatu resortu obrony Pakistanu okręty Typu 054 A/P będą wyposażone w systemy uzbrojenia do zwalczania celów nawodnych, podwodnych oraz w systemy obrony powietrznej. Po wejściu do służby będą to najnowocześniejsze jednostki w pakistańskiej flocie.

Same okręty Typu 054 A/P zamówione przez Islamabad stanowią modyfikację chińskich jednostek Typu 054A. Obecnie Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ma w służbie 30 takich fregat.