Pierwszy lotniskowiec zbudowany siłami indyjskiego przemysłu rozpoczął próby morskie.

4 sierpnia ministerstwo obrony Republiki Indii ogłosiło, że pierwszy lotniskowiec opracowany i zbudowany siłami indyjskiego przemysłu okrętowego rozpoczął próby morskie. Po ich zakończeniu jednostka ma wejść do służby w indyjskiej flocie jako INS Vikrant.

Obecnie marynarka wojenna Indii ma jeden lotniskowiec – INS Vikramaditya (to ex-radziecki krążownik lotniczy projektu 11434, który już w XXI w. został odsprzedany Indiom i przebudowany na konwencjonalny lotniskowiec przez rosyjski przemysł okrętowy). Wkrótce ma do niego dołączyć nowa jednostka, która powstała w ramach indyjskiego programu budowy narodowego lotniskowca (Indigenous Aircraft Carrier).

Projekt jednostki przygotowało podlegający marynarce wojennej Indii zarząd odpowiedzialny za projektowanie okrętów, a za produkcję odpowiada stocznia Cochin Shipyard Limited (CSL). To prywatne przedsiębiorstwo nadzorowane przez indyjski resort żeglugi. Według komunikatu ministerstwa obrony w Nowym Delhi w sumie 76 proc. elementów, podzespołów i systemów lotniskowca została wyprodukowana przez krajowy przemysł.

Dla stoczni CSL to pierwszy projekt o takiej skali. Zakład nigdy dotąd nie próbował zbudować lotniskowca. Stąd nie powinno dziwić, że realizacja projektu nie obyła się bez poślizgów. Budowa jednostki formalnie ruszyła w 2005 r., a położenie stępki odbyło się trzy lata później. Jeszcze w 2015 r. minister obrony Indii zapowiadał, że INS Vikrant wejdzie do służby do końca 2018 r. Nie udało się dotrzymać tego terminu. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli indyjskiego resortu obrony wynika, że lotniskowiec wejdzie do służby jeszcze w tym roku. Będzie to jednak zależało od przebiegu właśnie rozpoczętych prób morskich. A nie można z góry zakładać, że przebiegną one pomyślnie.

Nowy indyjski lotniskowiec ma 260 m długości i 60 m szerokości (pokładu). Jego wyporność to 37,5 tys. ton. Według oficjalnych informacji, zasięg jednostki to 7 500 tys. mil morskich. Jednostka może przenosić ok. 30 samolotów i śmigłowców (w otwartych źródłach podawane są rożne liczby). Najprawdopodobniej z okrętu będą operować samoloty wielozadaniowe MiG-29K i śmigłowce Ka-31.

Podpis: Info Naval (zdjęcie:indiannavy.nic.in)