W najbliższy poniedziałek w bazie morskiej w Wilhelmshaven odbędzie się uroczysta ceremonia włączenia do służby w Deutsche Marine pierwszej fregaty typu F125 Baden-Württemberg, zbudowanej przez holding thyssenkrupp Marine Systems. Będzie to najnowocześniejszy okręt wojenny w niemieckiej flocie.

Oznacza to, że końca dobiegnie ośmioletnia historia produkcji prototypowej fregaty typu F125. Stępkę okrętu położono w listopadzie 2011 r. Prace ruszyły na podstawie kontraktu, który w czerwcu 2007 r. Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Eksploatacji Sił Zbrojnych (BAAINBw) podpisało z konsorcjum ARGE F125, składającą się z thyssenkrupp Marine Systems oraz Friedrich Lürssen Werft). W sumie zamówiono cztery takie okręty. Obecnie trzy kolejne już zostały zwodowane i niemieckie stocznie kontynuują ich produkcję. Umowa na budowę czterech fregat typu F125 opiewa na 2,27 mld euro. Nowe jednostki w Deutsche Marine zastąpią fregaty rakietowe typu F122. Począwszy od 1982 r. Niemcy wprowadzili do służby osiem takich okrętów, ale w latach 2014-2017 sześć z nich wycofano z eksploatacji i dzisiaj marynarze dysponują dwoma takimi okrętami.

Może Cię zainteresować:

Programy fregatowe w Europie, czyli co i za ile budują nasi sojusznicy z NATO [ANALIZA]

Programy fregatowe w Europie, czyli co i za ile budują nasi sojusznicy z NATO [ANALIZA]

W najbliższy poniedziałek w bazie morskiej w Wilhelmshaven odbędzie się uroczysta ceremonia włączenia do służby w Deutsche Marine pierwszej fregaty typu F125 Baden-Württemberg. Czytaj dalej

Początkowo zakładano, że prototypowa fregata typu F125 wejdzie do służby w Deutsche Marine pod koniec 2016 r., ale przemysłowi nie udało się dotrzymać tego terminu. Podczas prób morskich wykryto wady okrętu, które wykonawca musiał usunąć. Najważniejszą ze stwierdzonych wad był stały przechył jednostki na prawą burtę o 1,3 stopnia. Pojawiły się też probmey innymi systemami okrętowymi.

Opóźnienia w odbiorze Baden-Württemberg nie spowodowały jednak znaczących przesunięć w programie budowy pozostałych fregat typu F125. Poza prototypem, do służby w 2019 r. wejdzie również druga fregata Nordrhein-Westfalen. Dwie kolejne Sachsen-Anhalt i Rheinland-Pfalz mają dołączyć do floty w 2020 roku. Planuje się, że wszystkie cztery fregaty typu F125 osiągną pełną gotowość bojową w połowie 2021 r.

Niemiecka marynarka wojenna zapowiedziała, że uroczystość włączenia do służby fregaty F-125, która otrzymała nazwę Baden-Württemberg, odbędzie się 17 czerwca w porcie wojennym w Wilhelmshaven. Weźmie w niej udział niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

Wiceadmirał floty Ralf Kuchler – dowódca Einsatzflotille 2, w skład której wejdzie fregata Baden-Württemberg – cieszy się, że po wielu latach pracy do służby w marynarce wojennej wejdzie nowa fregata. Jak podkreśla, okręty nowego typu są cennym nabytkiem niemieckiej floty. Z kolei kapitan okrętu Markus Venker mówi, że włączenie pierwszej jednostki F125 do służby stanowi wprowadzenie niemieckiej marynarki wojennej w nową erę.

Więcej na temat nowej fregaty typu F125 piszemy w tym artykule.

Źródło: Info Naval / ©℗ Wszystkie prawa zastrzeżone