W morskiej części tegorocznych rosyjsko-indyjskich ćwiczeń wojskowych Indra, która odbędzie się na Oceanie Indyjskim, po raz pierwszy weźmie udział grupa okrętów wojennych Floty Bałtyckiej. Według rosyjskich mediów grupie okrętowej będzie przewodziła fregata projektu 11540 Jarosław Mądry.

W stolicy Indii odbyło się rosyjsko-indyjskie spotkanie robocze przed planowanymi ćwiczeniami wojskowymi Indra-2019. Według planów rosyjskiego ministerstwa obrony w zakresie międzynarodowej aktywności sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, w morskiej częsci ćwiczeń weźmie udział grupa okrętów marynarki wojennej należących do Floty Bałtyckiej.

Może Cię zainteresować:

Rosjanie testują nowe okręty na Morzu Bałtyckim

Rosjanie testują nowe okręty na Morzu Bałtyckim

Rosyjski resort obrony nie ujawnił jeszcze ile okrętów Floty Bałtyckiej weźmie udział w ćwiczeniach. Wiadomo tylko, że wśród nich znajdzie się fregata projektu 11540 Jarosław Mądry. Czytaj dalej

Przyjęty harmonogram zakłada, że morska część ćwiczeń Indra-2019 odbędzie się w terminie od 10 do 19 grudnia. Sztabowcy jeszcze nie dokładnie nie ustalili, jaki będzie scenariusz ćwiczeń. Ma on zostać ostatecznie zdefiniowany podczas ostatniego spotkania roboczego przed manewrami, które zaplanowano na listopad.

Rosyjski resort obrony nie ujawnił jeszcze ile okrętów Floty Bałtyckiej weźmie udział w ćwiczeniach. Wiadomo tylko, że wśród nich znajdzie się fregata projektu 11540 Jarosław Mądry. To młodsza z dwóch jednostek tego typu, którymi dysponuje rosyjska Flota Bałtycka. Jej budowa na skutek polityczno-gospodarczych perturbacji, które wstrząsnęły Rosja po rozpadzie ZSRR, trwała 18 lat. Stępkę okrętu położono w kaliningradzkiej stoczni Jantar w 1991 roku, a okręt wcielono do służby dopiero w 2009 roku. Jednostka o wyporności 3 800 ton oraz długości 129 metrów przenosi standardowy zestaw systemów uzbrojenia, charakterystycznych dla rosyjskich fregat wielozdaniowych. Warto jednak podkreślić, że Jarosław Mądry – oprócz uzbrojenia przeciwlotniczego oraz pocisków przeciwokrętowych i torped – przenosi także wyrzutnie rakiet przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych.

Źródło: Info Naval.