Po niechlubnych wydarzeniach ze stycznia 2016 znanych jako „incydent z wyspy Farsi”, kiedy to Irańska Gwardia Rewolucyjna zatrzymała 10 marynarzy US Navy, dowództwo sił ekspedycyjnych amerykańskiej marynarki wojennej (NECC) ogłosiło, że jej eskadra rzeczna przeszła poważne zmiany i jest obecnie gotowa do realizacji wymaganych o niej zadań.

Najważniejszą zmianą do jakiego doszło w eskadrze jest wyposażenie jej w wyjątkowo silnie uzbrojone łodzie patrolowe modelu VI, które zastąpiły szybkie łodzie patrolowe, z których dwie wzięły udział we wspomnianym indycencie z wyspy Farsi. Zdaniem starszego chorążego marynarki Derricka Coxa, który szkoli marynarzy na nowym sprzęcie – podwoiły, a być może nawet potroiły one siłę ognia poprzednio wykorzystywanych łodzi. Mówię załogom, że chcą one wyglądać jak jeżozwierz.

Nowe łodzie są w zupełnie innej lidzie aniżeli ich poprzedniczki jeżeli chodzi o uzbrojenie. Posiadają w sumie dziewięć sztuk uzbrojenia pokładowego, w tym dwie stabilizowane, zdalnie sterowane ciężkie karabiny maszynowe MK 50 kalibru 12,7 mm; zdalnie sterowane działko MK 38 Mod 2 kalibru 25 mm; oraz kolejne dwa, tym razem operowane manualnie, karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm. Łodzie patrolowe modelu VI mogą osiągać prędkość do 40 węzłów oraz wyposażone są w rozbudowany system komunikacji. Załoga łodzi to 10 osób a łącznie na jej pokładzie może znaleźć się do 20 osób. W ocenie chorążego Coxa, jednostki modelu VI mogą prowadzić walkę przez 45 minut.

Oprócz dostarczenia eksadrze rzecznej łodzi patrolowych modelu VI, dowództwo NECC postawiło również na wzmocnienie szkolenia i komunikacji. Po wydarzeniach ze stycznia 2016 roku pojawiły się liczne głosy, że z jednej strony załogi eskadry rzecznej nie były wystarczająco przeszkolone do wykonywania zadań, które postawiono przez nimi w Zatoce Perskiej, z drugiej zaś, że samo ich szkolenie było z założenia nieadekwatne do wyzwań. Poprawino również komunkację pomiędzy rozmieszczonymi siłami a szkoleniowcami w USA, którzy mogą obecnie lepiej reagować i dostosowywać programy szkoleń w oparciu o świeże informacje z teatru działań.

Źródło: Info Naval.