Pierwszy lotniskowiec zbudowany wyłącznie siłami chińskiego przemysłu wojennomorskiego Type 001A zakończył kolejną turę prób morskich. Według chińskich mediów w jej trakcie przeprowadzono testy startu i lądowania samolotów z pokładu okrętu.

Już szóstą turę prób morskich jednostka rozpoczęła 25 maja. Po kilku dniach lotniskowiec wrócił do odpowiedzialnej za jego produkcję stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company w połodniowo-wschodnich Chinach.

Serwis navyrecognition.com zwraca uwagę, że na najnowszych zdjęciach lotniskowca, wykonanych po jego powrocie z ostatniej tury prób morskich, na pokładzie okrętu widoczne były odciski opon samolotowych. W związku z tym w chińskich mediach pojawiły się informacje mówiące o tym, że Chińczycy przeprowadzili testy startu i lądowania samolotu z pokładu nowego lotniskowca Type 001A. Branżowy portal podkreśla jednak, że mogło być i tak, że w trakcie prób samolot wylądował i wystartował z okrętu bez zatrzymywania się na dłużej na jego pokładzie.

Bez względu na to jednak włączenie lotniskowca do służby w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zbliża się wielkimi krokami. Chińczycy chcą, żeby nastąpiło to jeszcze w tym roku. Będzie to z kolei oznaczało, że chiński przemysł stoczniowy jest w stanie zbudować lotniskowiec w ciągu sześciu lat (stępkę okrętu położono w listopadzie 2013 r.).

Obecnie chińska marynarka wojenna dysponuje jednym lotniskowcem Liaoning. Okręt ten wszedł do służby w 2012 r. Chińczycy jednak go nie zbudowali. W zasadzie jest to zmodyfikowana wersja lotniskowca typu Admirał Kuzniecow, który miał wejść do służby we flocie marynarki Federacji Rosyjskiej pod nazwą Wariag. Jego budowa jednak nie została ukończona i w 1998 r. Rosjanie sprzedali jednostkę Chińczykom, którzy dokończyli jego produkcję.

Ponadto Chiny pracują nad własnym lotniskowcem nowej generacji: Type 002. Ma to być nowoczesny okręt, wyposażony m.in. w katapulty elektromagnetyczne. Szczegóły dotyczące tego projektu nie zostały ujawnione. Chiński resort obrony chce, aby nowa jednostka weszła do marynarki wojennej w 2023 r. Częściowo wyposażony kadłub okrętu ma zostać zwodowany w przyszłym roku.

Źródło: navyrecognition.com, Info Naval