Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że w paradzie morskiej z okazji dnia marynarki wojennej tego państwa wezmą udział jednostki z Chin i Indii. W wydarzeniu, które odbędzie się 28 lipca w Sankt Petersburgu, uczestniczyć będą chiński niszczyciel rakietowy Xian (Typ 052C) oraz indyjska fregata Tarkash (typu Teg), de facto zbudowana w rosyjskiej stoczni Jantar.

Według rosyjskiego dziennika Krasnaja Zwiezda (Czerwona Gwiazda), będącego oficjalnym organem Ministerstwa Obrony Rosji, w paradzie weźmie udział ponad 40 okrętów, ponad 40 samolotów i śmigłowców oraz około 4000 marynarzy i oficerów. Pośród rosyjskiej jednostek, które wezmą udział w wydarzeniu wymienić należy m.in. nowoczesne fregaty projektu 22350 – Admirał Kasnatow i Admirał Gorszkow, okręt podwodny projektu 677 Kronsztad, krążownik Marszałek Ustinov i okręt podwodny o napędzie atomowym Smoleńsk. Jeżeli chodzi o statki powietrzne, to warto wskazać na udział myśliwców Su-30SM, Su-33 i MiG-29K, samolotów zwalczania okrętów podwodnych Tu-142 i Ił-38N oraz samolotu wielozadaniowego Be-200.

Zarówno Chińska Republika Ludowa jak i Republika Indii są państwami będącymi w dobrych relacjach z Federacją Rosyjską i łączą je z nią rozbudowane stosunku wojskowe, w szczególności w zakresie zakupów uzbrojenia. W 2017 roku Indie były największym importerem rosyjskiego sprzętu wojskowego, podczas gdy Chiny uplasowały się na trzecim miejscu. Jednocześnie relacje pomiędzy Pekinem a New Delhi niemal od zawsze były napięte i oba państwa traktują się wzajemnie jako rywalizujące regionalne mocarstwa. Tym samym obecność okrętów obu państwa na rosyjskiej paradzie może wskazywać, że w dalszym ciągu istnieje swego rodzaju rywalizacja o to kto jest lepszym partnerem militarnym Moskwy.

Chociaż niszczyciel rakietowy Xian jest okrętem o sporo większych zdolnościach aniżeli fregata Tarkash, to jednak wydaje się, iż Rosji bliżej do współpracy z Indiami aniżeli z urastającymi do roli supermocarstwa Chinami. Wspólne programy zbrojeniowe, daleko posunięte kooperatywne prace badawczo-rozwojowe, wynajem okrętów podwodnych, czy wreszcie szeroko zakrojone wspólne ćwiczenia różnych rodzajów sił zbrojnych wskazują na wyjątkowo dobre relacje pomiędzy Moskwą a New Delhi.

Źródło: Info Naval.