28 września, po operacji trwającej blisko siedem miesięcy, do bazy Królewskiej Marynarki Wojennej w Portsmouth powrócił okręt HMS Duncan. To niszczyciel Type 45, który jest najmłodszym okrętem tego typu w Royal Navy. W sumie od lipca bieżącego roku okręty wojenne brytyjskiej floty zapewniły bezpieczeństwo cywilnym statkom handlowym, które prze Cieśninę Ormuz przewiozły prawie 7 mln ton ładunków.

Służby prasowe marynarki wojennej Wielkiej Brytanii przekazały, że podczas ostatniego miesiąca operacji niszczyciel HMS Duncan operował na wodach Cieśniny Ormuz, żeby zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w tym rejonie.

Obecność okrętu na tych wodach wynikała z radykalnego obniżenia poziomu bezpieczeństwa w Cieśninie Ormuz oraz w Zatoce Perskiej (m.in. 19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna na międzynarodowych wodach przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero; jednostka została w ubiegły piątek zwolniona). Royal Navy podała w komunikacie, że w ciągu miesiąca operowania niszczyciel HMS Duncan przepłynął przez Cieśninę Ormuz 29 razy, chroniąc w sumie 1,28 mln ton ładunków transportowanych przez brytyjskie jednostki handlowe (tankowce, gazowce, kontenerowce oraz inne jednostki przewożące ładunki).

Co więcej, służby prasowe brytyjskiej marynarki wojennej przekazały, że w okresie od początku lipca okręty Royal Navy zapewniły bezpieczeństwo statkom cywilnym, które przez Cieśninę Ormuz przewiozły ponad 7 mln ton ładunków. Jednostki handlowe były chronione przez fregaty HMS Montrose oraz HMS Kent oraz niszczyciele HMS Duncan i HMS Defender.

Sam niszczyciel HMS Duncan podczas siedmiomiesięcznej misji brał udział w wielu operacjach. Na początku, w marcu tego roku, dołączył do francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle, operującego w ramach międzynarodowej grupy Strike Group GAN 19 w ramach operacji Inherent Resolve, wymierzonej w siły ISIS. Zadaniem brytyjskiego niszczyciela Type 45 było zapewnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej grupy okrętów.

Z kolei w maju i czerwcu HMS Dancan wziął udział w różnych ćwiczeniach morskich NATO.

Obecnie w Cieśninie Ormuz operują jeszcze trzy okręty brytyjskiej marynarki wojennej: niszczyciel HMS Defender oraz fregaty HMS Montrose oraz HMS Kent.

Źródlo: Info Naval (foto: Royal Navy)