11 czerwca dwie ostatnie fregaty typu Adelajda – HMS Melbourne oraz HMAS Adelaide – powróciły do Gladstone Port w Queensland po trzymiesięcznym patrolu po Pacyfiku. Był to ostatni rejs tych wysłużonych okrętów. Teraz Australijczycy przygotuję je do wycofania ze służby w Royal Australian Navy.

HMAS Melbourne oraz HMAS Newcastle to ostatnie dwie fregaty typu Adelajda (właśnie do zakupu tych jednostek w ub.r. przymierzała się Polska, co jednak po medialnej awanturze nie zostało zrealizowane). Pierwszy pływa pod banderą Royal Australian Navy od stycznia 1992 r. Drugi służbę w australijskiej flocie rozpoczął niespełna dwa lata później – w grudniu 1993 r. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady lat 2000 okręty zostały jednak zmodernizowane i wyposażone w nowe systemy walki oraz jednostki ognia.

Australijska marynarka wojenna podjęła jednak decyzję o wycofaniu ze służby dwóch Adelajd. HMAS Newcastle „przejdzie na emeryturę” już 30 czerwca, a HMAS Melbourne – 26 października.

W sumie w latach 80. i 90. Royal Australian Navy pozyskała sześć okrętów tego typu, ale cztery najstarsze zostały wycofane ze służby już w latach poprzednich. Trzy z nich zostały zatopione w pobliżu wybrzeża Australii i dzisiaj służą jako atrakcje dla płetwonurków.

Dalszy los ostatnich Adelajd nie został jednak jeszcze przesądzony, rząd Australii liczy jednak, że uda mu się sprzedać okręty do innego państwa. Początkowo oprócz Polski jednostkami interesowała się także Grecja, ale ostatnie doniesienia specjalistycznych mediów wskazują, że Adelajdy trafią finalnie do Chile. Marynarka wojenna tego państwa wydała już pozytywną rekomendację co do transakcji. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do prezydenta Chile. Też zaś uzależnia swoją decyzję od wyniku negocjacji dotyczących wsparcia logistycznego i technicznego dla okrętów ze strony australijskiej. Rozmowy jeszcze nie zostały zakończone, ale wiadomo, że Armada de Chile pilnie potrzebuje okrętów, które będą mogły zastąpić muzealne już fregaty typu Jacob van Heemskerck, które w 2005 r. jako używane zostały kupione od Holendrów.

Źródło: Info Naval