Dwie jednostki Marynarki Wojennej RP – fregata rakietowa ORP Generał Kazimierz Kościuszko oraz okręt hydrograficzny ORP Arctowski – przejdą naprawy główne i dokowe. Komenda Portu Wojennego w Gdyni podpisała w tej sprawie umowy z konsorcjum zawiązanym przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A. oraz PGZ Stocznię Wojenną Sp. z o.o.

PGZ podała w komunikacie, że kontrakty warte są w sumie 99 mln zł. 49 mln będzie kosztowała naprawa fregaty ORP Kościuszko, a 50 mln pójdzie na remont jednostki hydrograficznej ORP Arctowski.

Wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek uważa, że podpisanie tych dwóch umów to potwierdzenie referencji i kompetencji PGZ w zakresie diagnostyki, serwisowania oraz utrzymywania gotowości bojowej okrętów wojennych.

– Kompetencje pozyskiwane przez naszych pracowników z pewnością przydadzą się w realizacji kolejnych zamówień i projektów dla Marynarki Wojennej RP – podkreśla wiceszef obronnej grupy.

Zarówno ORP Kościuszko, jak i ORP Arctowski to jednostki leciwe i wysłużone. Pierwsza jednostka to fregata typu Oliver Hazard Perry, która pod banderą MW RP pływa od 2002 r., kiedy to okręt przekazały nam Stany Zjednoczone. Wcześniej jednak przez ponad dwie dekady fregata pływała w US Navy – jako USS Wadsworth okręt wszedł do służby w amerykańskiej flocie w 1980 r. Z kolei jednostkę hydrograficzną ORP Arctowski zbudowała dawna gdańska Stocznia Północna. Weszła ona do służby w listopadzie 1982 r.

Niedawno została podpisana też umowa na remont innej jednostki Marynarki Wojennej RP. 8 marca br. Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu zawarła kontrakt z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. (lider), PGZ Stoczni Wojennej (lider techniczny) oraz Stoczni Remontowej Nauta na naprawę główną i dokową okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki. Wartość tej umowy to 85,06 mln zł.

Źródło: PGZ/Info Naval