Rakiety NSM / infonaval.pl

Prawie 10 lat temu Polska podpisała z kontrakt na podstawę pierwszej partii przeciwokrętowych rakiet manewrujących Naval Strike Missile (NSM). Norweski koncern obronny Kongsberg Defense & Aerspace zobowiązał się wówczas do podzielenia się technologią ze stroną polską poprzez inwestycje offsetowe. Teraz przyszedł czas na wypełnienie obietnic przez Norwegów.

Co prawda czasu na realizację inwestycji jeszcze trochę pozostało: zgodnie z wynegocjowanym offsetem norweski koncern obronny zobowiązał się, że do 2021 r. ulokuje w Polsce zbrojeniowe inwestycje o wartości 1,410 mln zł.

Utworzenie Centrum Serwisowania Rakiet NSM w podwarszawskiej Zielonce było przesądzone od kilku lat. Dzisiaj jednak Wojskowe Zakłady Elektroniczne z wykonawcą umowę na budowę kompleksu przemysłowego. Same prace budowlane pochłoną 30 mln zł i na tyle opiewa ten kontrakt. Dzięki niemu pod Warszawą powstanie zespół budynków z odpowiednim wyposażeniem. Polska Grupa Zbrojeniowa podała w komunikacie, że kompleks umożliwi „produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych”.

Z umowy zadowolony jest zarząd PGZ. Jak mówi wiceszef Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, stworzenie centrum serwisowego pocisków NSM pozwoli Wojskowym Zakładom Elektronicznym na zapewnienie zdolności remontowo-serwisowych i certyfikacji tych pocisków w Polsce. Dzięki temu nie będzie trzeba wysyłać rakiet do certyfikacji za granicę.

– Zidentyfikowaliśmy również inne możliwości wykorzystania potencjału centrum, które będziemy chcieli wykorzystać w innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy PGZ – podkreśla wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek.

Z kolei prezes Wojskowych Zakładów Elektronicznych dr inż. Przemysław Kowalczuk mówi z kolei, że angażowanie się podwarszawskiej spółki w takie przedsięwzięcia umożliwia rozszerzenie oferty produkcyjno-serwisowej dla Sił Zbrojnych RP. Dodaje, że w centrum ustanowione zostaną zdolności do produkcji pocisków Naval Strike Missile, a także innych rakiet. Inwestycja ma zakończyć się na przełomie lat 2019/2020.

Ponadto PGZ w komunikacie podkreśla, że przejęcie „know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych oraz wdrażanie kultury i organizacji pracy centrum zgodnie ze standardami NATO wpłynie pozytywnie na rozwój firmy w obszarze poziomu technologicznego, sposobu organizacji i funkcjonowania”.

W przypadku Wojskowych Zakładów Elektronicznych z Zielonki nie jest to pierwsza umowa z norweskim koncernem Kongsberg. Pierwsza umowa offsetowa z WZE już została zrealizowana i na jej podstawie pod Warszawą powstało Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM, który już działa. Zgodnie drugą umową, w Zielonce powstanie infrastruktura umożliwiająca tzw. mid-life upgrade oraz ponową certyfikację morskich rakiet, w które wyposażona została Morska Jednostka Rakietowa. Poprzez wyegzekwowanie offsetu w Polsce powstaną zdolności przemysłowe, dzięki którym będzie można utrzymywać Morską Jednostkę Rakietową w gotowości bojowej.

Rakiety NSM w Polsce

Rakiety manewrujące Naval Strike Missile (NSM) to pociski o zasięgu 180 km, które mogą być odpalane z różnych platform (morskich, powietrznych oraz lądowych). Są to przede wszystkim rakiety przeciwokrętowe, ale mogą być wykorzystywane także do niszczenia celów lądowych. Obecnie pociski z rodziny NSM są na wyposażeniu sił zbrojnych wielu państw w tym marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.

W Siłach Zbrojnych RP rakiety NSM są eksploatowane od czerwca 2013 r., kiedy to oficjalnie służbę rozpoczął Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy (NDR). Dwa lata później powstała Morska Jednostka Rakietowa, w skład której obecnie wchodzą dwa dywizjony ogniowe. Pierwszy ma na uzbrojeniu 48 pocisków, a drugi – 24.

Morska Jednostka Rakietowa jest jednostką Marynarki Wojennej RP – wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów.

Źródło: Info Naval