– Przed chwilą byliśmy świadkami ważnej i historycznej chwili. To jest ważne, aby Marynarka Wojenna, która liczy sobie 101 lat rozwijała się. Ważne jest, aby marynarze ramię w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów sił zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. I tak się dzieje. Podniesiona bandera na ORP Ślązak jest tego przykładem – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Gdyni.

W czwartek 28 listopada szef MON wziął udział w obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną na ORP Ślązak.

Z okazji święta szef MON złożył wszystkim marynarzom życzenia i podziękował za ich codzienną, pełną poświęcenia służbę.

Może Cię zainteresować:

Ślązak, Braunschweig dwa bratanki. Czy rzeczywiście? [ANALIZA]

Ślązak, Braunschweig dwa bratanki. Czy rzeczywiście? [ANALIZA]

28 listopada szef MON wziął udział w obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną na ORP Ślązak. Czytaj dalej

– Jestem Wam wdzięczy za to, że szerzycie bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, za to, że tak pieczołowicie dbacie o powierzony Wam sprzęt. Jeszcze raz Wam za to dziękuję. Polscy marynarze są znani w Sojuszu Północnoatlantyckim z waleczności, z ofiarności i zaangażowania. Udowodniliście nie jeden raz właśnie takie cechy uczestnicząc w misjach. Zawsze, wszyscy sojusznicy wiedzieli i wiedzą, że na polskich marynarzach można polegać, że na Was zawsze można liczyć. Również za to Wam dziękuję  – powiedział minister.

Szef MON odniósł się także do kwestii modernizacji Marynarki Wojennej

– Na to potrzeba czasu. Na to potrzeba także budżetu. Ja jako minister obrony narodowej doprowadziłem do tego, że została przyjęta 15- letnia perspektywa budżetowa. Ona daje gwarancje modernizacji polskiej Marynarki Wojennej. Mówiliśmy o ORP Ślązak, ale przecież do służby wkrótce do zostaną włączone kolejne niszczyciele min. Do służby trafią także mniejsze jednostki. W kwietniu tego roku w Świdniku podpisałem kontrakt na dostarczenie dla Marynarki Wojennej śmigłowców służących do zwalczania okrętów podwodnych.  To dowód, że my bardzo racjonalnie podchodzimy do tego, aby  wszystko co możliwe do zbudowania przez polski przemysł zbrojeniowy, było budowane przez polską zbrojeniówkę – mówił podczas uroczystości szef MON.
W trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył dowódcy ORP Ślązak banderę wojenną, a zastępcy dowódcy przekazał proporzec Marynarki Wojennej.

Może Cię zainteresować:

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

Nowe U-Booty z Kilonii. tkMS buduje okręty podwodne dla wielu marynarek wojennych [ANALIZA]

28 listopada szef MON wziął udział w obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną na ORP Ślązak. Czytaj dalej

Minister Mariusz Błaszczak poinformował także podczas uroczystości, że podjęta została decyzja o przyjęciu rozwiązania pomostowego przy pozyskaniu okrętów podwodnych.

-Zakończyliśmy proces analityczny, w rezultacie którego doszliśmy do przekonania, że należy zapewnić zdolność pomostową jeśli chodzi o okręty podwodne. Analiza wskazała, że najkorzystniejszym rozwiązaniem pomostowym jest współpraca z partnerem szwedzkim.  (…)  Przystąpiliśmy już do negocjacji w sprawie pozyskania tej zdolności pomostowej. Chodzi tu o rozwiązanie pomostowe, a nie docelowe. Rozwiązanie docelowe również zostanie opracowane i wdrożone – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

GALERIA–>> ORP Ślązak już służy marynarzom

***
ORP Ślązak to polski okręt klasy korweta patrolowa. Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów. Przeznaczeniem ORP Ślązak jest zwalczanie celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, a także patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych, eskorta i ochrona jednostek komercyjnych. ORP Ślązak jest przystosowany do kontroli morskich szlaków, jako element sił wielonarodowych, zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego, współpracy z siłami specjalnymi w  zabezpieczaniu ich działań oraz udziału w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Źródło: MON