Fot.: 3. Flotylla Okrętów.

Źródło: Sekcja Prasowa 3. Flotylli Okrętów

51 lat temu, 11 marca 1971 roku, utworzony został nowy związek taktyczny polskiej floty – 3. Flotylla Okrętów. Dzisiaj jej siły stanowią o potencjale uderzeniowym Marynarki Wojennej. Okręty 3. FO operują w stałych zespołach NATO-wskich, biorą udział w ćwiczeniach międzynarodowych i krajowych oraz są w ciągłej gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych i obrony polskich interesów na morzu. W piątek, 11 marca, gdyńska Flotylla obchodzi 51. rocznicę swojego istnienia.

Uroczystości upamiętniające 51 lat działań 3. FO w strukturach Marynarki Wojennej rozpoczęły się 11 marca o godzinie 08:00 od podniesienia flagi państwowej oraz bander na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia. Następnie odbył się uroczysty apel, na którym dowódca gdyńskiej Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec wręczył wyróżnienia zasłużonym żołnierzom 3. FO. Uroczystość w Porcie Wojennym zakończyła defilada pododdziałów.

Następnie delegacja 3. Flotylli Okrętów zapaliła znicze pod pomnikiem patrona jednostki, komandora Bolesława Romanowskiego oraz na grobach byłych dowódców 3. FO na cmentarzu MW w Gdyni Oksywie.

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego to największy związek taktyczny Marynarki Wojennej. Łączy ona wykonywanie zadań o charakterze narodowym z misjami zagranicznymi. Stanowi podstawę sił uderzeniowych Marynarki Wojennej w trakcie narodowego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem ANAKONDA oraz wielu manewrów polskich sił morskich. Jednostki 3. Flotylli Okrętów biorą udział nie tylko w ćwiczeniach, ale i w faktycznych operacjach bojowych. Flotylla wydziela swoje okręty do prestiżowych Sił Odpowiedzi NATO.

 

Galeria zdjęć z uroczystości dostępna jest tutaj.