Jej siły są w ciągłej gotowości do osłony transportu morskiego i reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu. Operują w Siłach Odpowiedzi NATO oraz w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach morskich. W środę, 11 marca, gdyńska Flotylla obchodziła 49. rocznicę swojego istnienia.

Obchody 49. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły się dzień wcześniej, 10 marca, o godz. 14:00, na cmentarzu MW w Gdyni Oksywie, gdzie marynarze złożyli wiązanki kwiatów na grobach byłych dowódców największego związku taktycznego Marynarki Wojennej. Delegacja 3. Flotylli Okrętów złożyła także kwiaty pod pomnikiem patrona jednostki, komandora Bolesława Romanowskiego.

Uroczystości upamiętniające 49 lat działań 3. FO w strukturze Marynarki Wojennej rozpoczęły się 11 marca o godzinie 08:00 od podniesienia flagi państwowej oraz bandery na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia. Następnie odbył się uroczysty apel, na którym dowódca gdyńskiej Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec wręczył listy gratulacyjne wyróżniającym się marynarzom oraz puchary za współzawodnictwo sportowe w 2019 roku dla najlepszych jednostek wojskowych 3. FO. Uroczystość w Porcie Wojennym zakończyła defilada pododdziałów.

Po uroczystości, zgodnie z marynarską tradycją, w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę z pokładu ORP Ślązak na wody Zatoki Gdańskiej został złożony wieniec.

* * *

3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim, w Siemirowicach oraz w Ustce.

Źrodło: 3. Flotylla Okrętów.