Wczoraj, 8 stycznia w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi zostały podpisane umowy wykonania zobowiązań offsetowych i licencyjne związane z pozyskaniem czterech śmigłowców AW101 dla BLMW.

26 kwietnia ubiegłego roku w Świdniku podpisana została umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, a Leonardo Helicopters, na pozyskanie na potrzeby Marynarki Wojennej RP czterech śmigłowców AW101, przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i zdolnych do prowadzenia bojowych akcji poszukiwawczo-ratowniczych (ZOP/CSAR). Stroną umowy została, należąca do Leonardo Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A. która jest odpowiedzialna za jej realizację. 12 lutego 2019 roku w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wylądował śmigłowiec AW101 w barwach norweskich, wykonując w ciągu kilku dni loty związane z weryfikacją oferty złożonej w postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON. 6 grudnia 2019 roku Leonardo Helicopters poinformowano o produkcji i montażu w PZL Świdnik dwóch elementów strukturalnych pierwszego śmigłowca AW101 przeznaczonego dla BLMW: przedniej (dolnej) części kadłuba i płyty sufitowej.

Umowy pozwolą nam na prowadzenie czynności serwisowych zakupionych śmigłowców oraz pozyskanie technologii i know-how związanych z ich obsługą techniczną. WZL-1 S.A. są spółką kompletną, spełniającą najwyższe standardy jakości (posiadającą międzynarodowy certyfikat AS 9100), otwartą na nowe wyzwania, ze świetnie wyszkoloną kadrą, która stanowi najważniejszą wartość gwarantującą realizację niniejszego przedsięwzięciapowiedział Marcin Nocuń, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A.

Na mocy umów offsetowych, na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych (WZL) nr 1 w Łodzi powstanie licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, które będzie realizowało pełną obsługę techniczną, serwisy i naprawy AW101. Podpisano także umowy z Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, drugim beneficjentem offsetu. W uroczystości uczestniczył dowódca BLMW kmdr pil. Jarosław Czerwonko i grupa lotników brygady.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. z siedzibą w Łodzi i oddziałem w Dęblinie to jeden z liderów wśród spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Przez ostatnie 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 55 lat specjalizuje się w obsługach i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL-1 S.A. są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów wojskowych i cywilnych. Spółka została wskazana jako Centrum Serwisowe Śmigłowców Sił Zbrojnych RP.

Źródło: Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej/PGZ